Foto: instagram.com (gretathunberg)

Čo všetko treba urobiť, aby kompetentní konečne začali konať? Z činu tejto mladej dievčiny ide zúfalstvo.

Vykašľala sa na školu, pretože sa už nemohla dívať na to, v akom katastrofálnom stave je naša planéta. Greta Thunberg je vnímavé dievča, ktoré nezostalo ľahostajné voči jednému z najsuchších liet, ktoré nastalo tento rok vo Švédsku. Do školy nenastúpi. Je pevne rozhodnutá protestovať pred budovou parlamentu, až kým sa konečne zodpovední politici nezobudia zo zimného spánku.

Čin tejto 15-ročnej dievčiny vzbudil záujem médií. Niektorí ju odcudzujú za jej rebéliu. Tvrdia, že nemyslí na svoju budúcnosť, keď tak (ne)zodpovedne vynecháva štúdium. Avšak aké zbrane proti klimatickým zmenám môže mať dospievajúce dievča? Len svoje presvedčenie a tvrdohlavosť. To je to, čo ju ženie dopredu.

Najsuchšie leto za posledných 262 rokov

pixabay.com

Gretu zarazil fakt, že toto leto vo Švédsku bolo za posledných 262 rokov, najsuchšie. Cíti sa zodpovedná za túto planétu a vie, že to takto nemôže ďalej pokračovať. Pretože takýmto spôsobom na to doplatíme všetci. Preto začala protestovať a je rozhodnutá vydržať minimálne do 9. septembra, kedy sa v krajine budú konať parlamentné voľby.

Rozdáva letáky

Odvážnu Gretu nájdete pred parlamentom v Štokholme. Sedí tam a okoloidúcim rozdáva letáky. „Robím to preto, lebo vy, dospelí, kašlete na moju budúcnosť.“ Z textu prebehne každému po chrbte mráz, pretože Greta má pravdu. Ona sama nemá možnosť zmeniť budúcnosť. To je na pleciach dospelých. Zatiaľ strávila pred parlamentom dva týždne a pre neprajníkov, ktorí ju posielajú do školských lavíc má odkaz:

„Učebnice mám so sebou. Ale čo ma v skutočnosti naučí škola? Fakty, na ktorých aj tak nikomu nezáleží, pretože politici nepočúvajú vedcov,“ tvrdí Greta, ktorá skutočne seká do živého.

To, čo sa robí, zjavne nestačí

I keď má Švédsko dobrú reputáciu v oblasti záchrany klímy, podľa Grety to nestačí. Vláda chce do roku 2045 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, no ktovie, či to už nebude neskoro.

Rodiča chcú, aby sa Greta vrátila do školy, zatiaľ čo jej učitelia sa delia na dva tábory. Skutočnú podporu jej však vyjadril len 26-ročný učiteľ Benjamin Wagner, ktorý príde nielen o časť mzdy, ale možno aj o miesto. Avšak vie, aké dôležité je upozorniť na zmeny klímy, ktoré sa bytostne dotýkajú každého. „Vieme, že to príde, stále o tom rozprávame, no nič s tým nerobíme. A to sa musí zmeniť,“ tvrdí učiteľ. Milo prekvapili aj niektorí politici a to najmä tí, ktorým nie je ľahostajná ekológia. Tí sami vyjadrujú Grete svoj obdiv za neskutočnú odvahu.

Planétu nevlastníme, len sme si ju požičali od našich detí

Greta však rozhodne nie je len tínedžerka, ktorá protestuje z trucu, či preto, aby upútala na seba pozornosť. So zmenou to myslí vážne. Už niekoľko rokov študuje problematiku klímy a vie, že nestačí, keď budeme len triediť odpad. „Je mi jedno, či budem mať problémy v škole. Viem, že toto je dôležitejšie. A viem aj to, že i jedna osoba môže veľa zmeniť,“ dodáva Greta, ktorá trpí Aspergerovým syndrómom.

Ľudia jej vyjadrujú podporu

Všetci musíme rapídne zmeniť náš prístup k spotrebe a znížiť produkciu. Pretože po nás nepríde potopa. A tak sa treba stavať aj k našej planéte. Grete prajeme, aby jej protest prebudil dospelých k činu. Pretože to je to, čo naša Zem skutočne potrebuje viac než soľ.

Pozri aj: Štúdia, zameraná na klimatické zmeny, musela byť kvôli klimatickým zmenám zrušená

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )