CCGS/University of Manitoba

Klimatické zmeny ohrozujú aj vedcov, ktorí ich študujú.

Všetci sa zhodneme na tom, že klimatické zmeny sú vážny problém. To nám dennodenne dokazujú mnohé odborné vedecké štúdie, no žiaľ aj samotné počasie. A presvedčili sa o tom aj samotní klimatológovia, ktorí kvôli klimatickým zmenám zažili nečakané komplikácie a nemohli pokračovať v štúdiu klimatických zmien. Aj keď to znie na prvé počutie smiešne, v skutočnosti to len ukazuje, aké sú klimatické zmeny vážnym problémom. 

Vedecký tím na palube kanadského ľadoborca CCGS Amundsen sa dostal do problémov, keď sa ich plavidlo stretlo s masívnym kusom pohybujúceho sa ľadu, ktoré vážne ohrozilo bezpečnosť posádky na palube. Veľké obavy o bzepčnosť nakoniec museli výskum klimatických zmien v oblasti Hudsonovho zálivu predčasne ukončiť.

“Vzhľadom k náročným podmienkam a masívnemu ľadu sme sa rozhodli zrušiť našu expedíciu” povedal Dr. David Barber vedúci expedície BaySys a ďalej dodáva: “Meškali sme s našim výskumom už druhý týždeň a kvôli nebezpečiu, ktorý ľad predstavoval, sme radšej výskum ukončili”.

Pixabay

Barber a jeho tím 40 vedcov z piatich kanadských univerzít sa domnievajú, že ľad, ktorý ich ohrozoval pochádza z Arktídy. Ten sa k ich blízkosti priplavil, kvôli jeho uvoľneniu v dôsledku zmien klímy. Misiu sa vedci rozhodli odložiť na budúci rok a dúfajú, že už ich nebudú ohrozovať masívne kusy ľadu, aj keď vylúčiť sa to rozhodne nedá.

Pozri aj: Už sa tomu nedá zabrániť. Z Antarktídy sa odlomí ľadovec veľký ako Trnavský kraj

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )