Foto: youtube.com/U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Renae Kleckner

Gloria Ramirez spôsobila vo svete medicíny nevídaný rozruch.

Aj keď sa oblasť medicíny hýbe vpred nesmierne rýchlym tempom, z času na čas sa objaví prípad, ktorý vyrazí dych aj tým najskúsenejším lekárom. Jedným z takých sa stal aj prípad ženy menom Gloria Ramirez, ktorá si vyslúžila prezývku Toxická dáma.

Obyčajný život Glorie Ramirez

Gloria bola obyčajnou ženou žijúcou v Kalifornii so svojim manželom a dvoma deťmi. Jej priatelia sa o nej vyjadrovali len v dobrom. Tvrdili, že dokázala každého rozosmiať a každého si takmer okamžite získala svojou dobrosrdečnosťou. Jedného dňa sa však stalo niečo nečakané a Gloriu museli previesť do nemocnice.

Jedného februárového dňa v roku 1994 sa zrazu Gloria začala cítiť zle, srdce jej bilo veľmi rýchlo a krvný tlak jej prudko poklesol. Ťažko sa jej dýchalo a na otázky lekárov odpovedala len nesúvislými vetami. Gloria mala len 31 rokov, no ukázalo sa, že trpí rakovinou krčka maternice a choroba je už v poslednom štádiu. Aj keď na tom bola Gloria veľmi zle, lekári sa okamžite dali do práce a robili všetko preto, aby jej zachránili život.

Zvláštny povlak

Podávali jej lieky, aby sa jej životné funkcie stabilizovali, no zdalo sa, že nemajú žiaden účinok. Sestry jej teda vyzliekli tričko, aby mohli použiť defibrilátor, no v tom si všimli, že žena má na tele podivný olejový povlak. Okrem toho, z jej úst bolo cítiť zvláštny ovocný a cesnakový zápach. Okamžite jej odobrali vzorku krvi, v ktorej zas bolo cítiť amoniak a plávali v nej akési čiastočky. Personál okamžite vedel, že sa deje niečo zlé a nesúvisí to so zlyhaním srdca.

Personál

Aby toho nebolo málo, zdalo sa, že všetkým sestrám prišlo naraz zle. Dve omdleli a ďalšia mala ťažkosti s dýchaním. Keď sa jedna zo sestier prebrala, nedokázala hýbať končatinami. Po chvíli malo podobné ťažkosti už šesť členov personálu, ktorí sa Ramirezovej pokúšali zachrániť život. Gloriino telo to napokon nezvládlo a žena v tú noc skonala, tým sa však podivnosti neskončili.

Aby mohli Gloriino telo previesť a preskúmať, musela do nemocnice prísť špeciálna jednotka v ochranných oblekoch. Hľadali stopy toxínov, jedovatého plynu či iných látok, nepodarilo sa im však nájsť nič, čo by vysvetľovalo, čo sa stalo s Gloriou, a prečo sa cítil zle aj personál nemocnice. Pitva bola nariadená až o týždeň neskôr a musel ju vykonať personál v špeciálnej miestnosti taktiež odetý v ochranných oblekoch. Ani po týždni sa nikto nemohol k telu priblížiť bez toho, aby mu neprišlo zle.

Foto: U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Renae Kleckner

Vyšetrovanie

Keď sa odborníci pokúsili Gloriinu smrť objasniť, zistili, že v krvi bola príliš nízka hladina podivnej látky na to, aby dokázali určiť jej pôvod. V krvi sa však objavili stopy amoniaku a metylsulfonylmetánu. Celkovo boli vykonané tri pitvy, z toho posledná po šiestich týždňoch predtým, ako bola Gloria pochovaná. Ľudia sa totiž báli, že ak by Gloriu pochovali skôr, jej toxické telo by spôsobilo ťažkosti smútiacim.

Gloriina rodina bola nahnevaná a zo všetkého obviňovali nemocnicu. Tvrdili, že so ženou sa zaobchádzalo zle a podmienky neboli vhodné. Vyšetrovanie však pochybenie zo strany nemocnice nepreukázalo. Ďalšie prebiehali ešte niekoľko mesiacov a napokon sa vyšetrovatelia zhodli na tom, že personál bol pod nezvyčajným stresom a došlo k davovej psychóze a zdravotným ťažkostiam personálu následkom zápachu. S tým však personál nesúhlasil a žiadal ďalšie vyšetrenia.

Jedovatý liek

Ukázalo sa, že Gloria v snahe vyliečiť sa z rakoviny, si celé telo potierala dimetylsulfoxidom, v skratke DMSO, pričom látka bola označená ako vysoko toxická už v roku 1965. Predtým však bola prezentovaná ako liečivo, ktoré pacientom uľaví od bolesti, pocitov úzkosti a množstva ďalších ťažkostí. Po 70. rokoch DMSO stiahli z predaja a dal sa kúpiť jedine v drogérii vo forme odmasťovača, kde však bola látka až v 99 percentnej koncentrácii.

Výsledky ďalšieho vyšetrovania napokon ukázali, že krém sa na Gloriinom tele napokon premenil na dimetylsulfát, ktorý spôsobuje okrem iného stavy delíria, paralýzu a kŕče. Personál nemocnice teda nepodľahol davovej psychóze, ale bol otrávený. Rodina však napriek dôkazom toto tvrdenie odmietala a popierala, že by sa Gloria natierala DMSO.

Takto si Gloria Ramirez v zúfalej snahe pomôcť tam, kde medicína už viac nezmohla, vyslúžila prezývku Toxická dáma.

allthatisinteresting
Príbehy
0
Komentovať (0)