Foto: US Army

Lukáš Mužla / / Veda
Americkým lekárom sa podaril veľký úspech. Žene na predlaktí nechali vyrásť nové ucho.

Vedecký pokrok je v súčasnej dobe neuveriteľný. Každý deň nás o tom presviedčajú správy z celého sveta. Aktuálne svet prekvapili lekári z USA. Tým sa podaril ohromujúci kúsok, ktorým celkom oklamali prírodu. Americkej vojačke menom Shamika Burrage vyrobili nové ucho. Vyrástlo jej priamo na ruke. 

Príslušníčka armády USA Shamika Burrage prežila pred dvoma rokmi ťažkú autonehodu. Podľa slov lekárov unikla smrti len o vlások. Ak by jej bola profesionálna lekárska pomoc postihnutá o 30 minút neskôr, autonehodu by neprežila. Po prebratí sa v nemocnici zistila, že okrem ťažkých zranení chrbtice celkom stratila i svoje ľavé ucho. Americkí lekári sa však pustili do odvážneho zákroku. Po prvýkrát sa v USA pokúsili oklamať prírodu tým, že mladej vojačke nechali ucho narásť priamo na jej vlastnom predlaktí. Namiesto protézy tak svoj život prežije s funkčným, citlivým a celkom novým sluchovým orgánom.


Jedinečný medicínsky zákrok sa podaril lekárom z vojenskej nemocnice William Beaumont Army Medical Center v Texase. Podľa vyhlásenia lekárov z tohto pondelka, operácia prebehla úspešne. Celková rekonštrukcia Shamikinho ucha pritom nejaký čas trvala. Plastickí chirurgovia najskôr pacientke odstránili časť chrupavky z rebier. Vytvarovali ju do požadovaného tvaru a Shamike vložili pod kožu na predlaktie. Vďaka tomu mohla chrupavka dorásť a mohol sa v nej vytvoriť cievny systém. Nový orgán je tak citlivý rovnako ako „klasické“ ucho. Akurát vyrástol na predlaktí.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Shamiku Burrage čakajú v rámci celkovej rehabilitácii po ťažkej autonehode ešte posledné dve operácie. Transplantácia ucha vyrasteného na predlaktí sa podarila a lekári hovoria, že o pár rokov (keď sa jazvy dokonalo zahoja) ľudia ani nespoznajú, že pacientka nejakú operáciu podstúpila. Vojačka si tento experimentálny zákrok „vyslúžila“ vďaka svojej aktívnej službe v armáde. Je však len otázkou času a pokroku, kedy budú podobné operácie bežnou súčasťou plastickej chirurgie.

Pozri aj: Prvá transplantácia hlavy má prebehnúť už čoskoro. Vedci však tvrdia, že dobrovoľníka čaká osud horší ako smrť

sciencealert.comarmy.mil
0
Komentovať (0)