youtube.com

Deduško Večerníček so svojím psíkom pravidelne uspáva deti už dlhých 40 rokov. Na obrazovkách sa objavuje už od roku 1965, no spočiatku sa vysielal sporadicky. Dnes je neodmysliteľnou súčasťou RTVS.

Pôvodná verzia bola bez zmeny vysielaná od jej vzniku a vzhľadom na príchod HD televízií, si obnovu zaslúžila aj ona.

Večerníček má spolu celkom štyri obrazové verzie – jarnú, letnú, jesennú a zimnú. Práve na jeseň minulého roka sme mohli vidieť prvú vyretušovanú verziu, podobne to bolo aj pri zimnej. Keďže v pondelok bol prvý jarný deň, úvod rozprávky sa znova zmenil a jar už má aj deduško Večerníček.

Pôvodná verzia bola bez zmeny vysielaná od jej vzniku a vzhľadom na príchod HD televízií si obnovu zaslúžila aj ona. Na videu môžete vidieť najprv pôvodnú a potom vynovenú verziu večerníčka.

Nie je to jednoduchý proces, za všetkým je až 150 hodín práce a denne na ňom pracoval až päťčlenný tím ľudí. Vedúci odboru výroby RTVS Marián Németh vysvetlil celý proces: „Proces vylepšovania kvality zvučky začne kúpeľom. Film sa vykúpe v mokrom procese, tým sa odstránia fyziologické špiny, ktoré na ňom vznikli pôsobením času.“

Následne sa negatív naskenuje a vznikne séria obrázkov, ktorú retušéri retušujú. To znamená, že v počítači odstraňujú každý jeden chĺpok, každú jednu špinku a každú jednu prasklinu, ktorá vznikla na negatíve. A to až kým nedosiahnu úplne čistý obraz. Takto zretušovaný obraz absolvuje následne farebné korekcie.

Pozri aj: Otec používa jeho identické dvojičky na to, aby vystrašil ľudí v hoteloch. Možno je to veselé, no ľudí skutočne desia

interez.sk (katka), rtvs.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)