Foto: SITA/AP

Obavy sa naplnili.

Prúd lávy vytekajúcej zo sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma už začal vtekať do vôd Atlantického oceánu, čo u vulkanológov vyvoláva obavy z možného uvoľňovania toxických plynov.

Regionálna vláda tohto španielskeho súostrovia vyhlásila zákaz vstupu v okruhu dvoch námorných míľ od miesta, kde sa očakáva, že láva vstúpi do Atlantiku, a už v pondelok požiadala obyvateľov v okolí obce Tazacorte, aby nevychádzali zo svojich domovov.

Magma, ktorá vstúpi do oceánu môže byť toxická

Vedci totiž varujú, že “keď magma vstúpi do morskej vody, dôjde k reakcii, ktorá spôsobí únik výparov, ktoré môžu byť toxické. “Vdýchnutie alebo kontakt s kyslými plynmi a kvapalinami môže dráždiť pokožku, oči a dýchacie cesty a spôsobiť problémy s dýchaním, najmä u ľudí s už existujúcimi ochoreniami dýchacích ciest,” varoval Miguel Ángel Morcuende, technický riaditeľ úradu pre núdzové plánovanie v prípade sopečnej činnosti (Pevolca).

Ostrov La Palma bol pre dôsledky erupcie sopky vyhlásený za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou. Roztavená hornina doposiaľ popálila viac ako 258 hektárov povrchu ostrova a zničila 589 nehnuteľností, vyplýva z pozorovaní programu EÚ na pozorovanie Zeme známeho ako Copernicus.

Španielska vláda v utorok uvoľnila 10,5 milióna eur na pomoc obetiam erupcie, najmä na kúpu domov či bytov pre tých, ktorých domy boli pohltené lávou. Päť miliónov eur z tejto sumy je určených na nákup domov a zvyšok na zaobstaranie nábytku a nevyhnutných domácich potrieb, uviedla hovorkyňa vlády Isabel Rodríguezová.

Erupcia sopky La Cumbre Vieja si vyžiadala evakuáciu viac ako 6000 ľudí z ich domovov, zatiaľ však neboli zaznamenané obete ani zranení. Ostrov La Palma žije predovšetkým z pestovania banánov a z turistického ruchu.

0
Uložiť článok
Komentovať