adventurousmiriam.com

Alpy sú väčšinou zdrojom veľkého počtu čarovných miest. Inak tomu nebude ani v tomto prípade. Vo Švajčiarsku sa nachádza údolie až so 72 vodopádmi.

Kto by nepoznal Alpy a s nimi spojené alpské krajiny. Sú vyhľadávané turistami najmä kvôli bohatej prírode, prírodným krásam, v zime väčšinou kvôli vynikajúcej a rozprávkovej lyžovačke. V lete sú krajiny vyhľadávané viac-menej kvôli turistike, pre niekoho možno vďaka typickým špecialitám. Štáty, ktoré majú tú česť a môžu sa popýšiť, že aj na ich území ležia alpské veľhory, sú taktiež nádherné a o cestovný ruch v oblasti vôbec nebude núdza. Veď si zoberte ako príklad také Rakúsko, ktoré s obľubou navštevuje mnoho turistov. A inak to nebude ani v prípade iných štátov a samozrejme aj Švajčiarska a Švajčiarskych Álp. A aby toho nebolo málo, vo Švajčiarsku sa nachádza jedno krásne a zvláštne údolie, ktoré je tiež prezývané aj ako “údolie 72 vodopádov”, čím sa stalo výnimočným.

Článok pokračuje pod videom ↓

Údolie, ktorá nesie názov Lauterbrunnen sa nachádza v jednom z najpôsobivejších údolí v Alpách a celkovo v Európe, v kantóne Bern a vyzerá ako jedna čiara, ktorá je dlhá asi jeden kilometer a tvorí niekoľko impozantných malých dediniek. Je obklopená vysokými a dych berúcimi skalnými stenami a ešte krajšími vrcholkami hôr, ktoré sú naozajstným sviatkom pre oči návštevníka. Táto oblasť s nádhernými údoliami, prekrásnymi farebnými alpskými lúkami a osamelými horskými hostincami patrí medzi najväčšie oblasti s chránenou prírodou vo Švajčiarsku. Pre údolie je kľúčové jedno číslo, číslo 72. Prečo? Nuž preto, že sa tu nachádza až 72 burácajúcich vodopádov, ktoré tečú po celý rok. Keby ste sa rozhodli, že sa vydáte na obyčajnú túru, stačí, že si so sebou vezmete klasickú fľašu na vodu. Naplniť si ju môžete takmer každú polmíľu z čerstvého zdroja, ktorý sa nachádza na úbočí. Kedže tých vodopádov je tu naozaj dosť, názov Lauterbrunnen, znamenajúci “veľa prameňov” úplne vystihuje toto údolie.

adventurousmiriam.com
adventurousmiriam.com

Jeden z najznámejších vodopádov tejto lokality je vodopád Staubach, ku ktorému sa dá bez problémov dostať aj pešo. Jedná sa o jeden z najvyšších vodopádov vo Švajčiarsku, kedže voda tu padá z výšky takmer 300 metrov z jediného neprerušeného spádu.

Ďalšími fenomenálnymi vodopádmi sú vodopády Trümmelbach, ktoré sú schované za horami a pozostávajú zo série desiatich ľadovcových vodopádov. Komplexom prejde za sekundu až 20 000 litrov vody, ktorá padá z výšky 200 metrov. Tietio naozaj silné vodopády už stihli vytvoriť vo vápencovej hore ryhu v tvare tiesňavy. Vodopády boli doslova neviditeľné až do roku 1877, kedy sa vytesal tunel do vnútra hory. Dnes tam jazdí podzemná lanovka, prípadne sa k vodopádom môžete dostať pešo. Ak ich chcete vidieť v plnej kráse, mali by ste ich navštíviť v lete, keď sú veľké a majestátne. V zime sa totižto prúd vody zmení na tenký pramienok. Toto miesto je naozaj čarovné, ponúka len tú najkrajšiu a najčistejšiu alpskú prírodu, a preto je úplne zrejmé, že mnoho umelcov ale aj obyčajných ľudí v ňom dokázali nájsť inšpiráciu pre seba a svoje diela. Dramatické útesy a výhľady zaujali napríklad Johanna Goeteho a jeho poviedky, alebo slávneho spisovateľa J.R.R. Tolkiena, ktorý aplikoval toto čarovné miesto do jeho hmlovej hory z Hobita. 

Dnes si môžete oddýchnuť v niektorej z dediniek a jej hotelov, najesť sa v miestnych reštauráciach a obdivovať pri tom krásy vody padajúcej až takmer z nebies. Z návštevy vodopádov, ktoré od roku 2001 patria na Zoznam svetového dedičstva UNESCO možno aj vy načerpáte nové sily a nejakú inšpiráciu.

adventurousmiriam.com
adventurousmiriam.com
adventurousmiriam.com
adventurousmiriam.com
adventurousmiriam.com
adventurousmiriam.com
adventurousmiriam.com
adventurousmiriam.com
interez.sk (Alexandra Geletová), myswitzerland.com, bontraveler.com
Uložiť článok

Najnovšie články