Foto: TASR/AP (Archív)

Spomeniete si ešte na významné udalosti vo svete i na Slovensku, ktoré sa odohrali v roku 2018?

Koniec roka vždy prinesie priestor na sumarizovanie a zhodnotenie udalostí, ktoré sme posledných 365 dní zažili. Rok 2018 bol ako každý iný, nabitý rôznymi významnými udalosťami. Do nášho kvízu sme zaradili len 12, aj keď výber bol naozaj obrovský. Spomeniete si ešte na významné udalosti vo svete i na Slovensku, ktoré sa odohrali v priebehu roku 2018?

Navštívte našu sekciu kvízov a otestujte sa aj v iných oblastiach.

Vo februári sa v juhokórejskom Pchjongčchangu konali XXIII. zimné olympijské hry. Koľko medailí sa na nich podarilo získať slovenským športovcom?

TASR /AP

Slovensko získalo na zimných olympijských hrách celkom 3 medaily (1 zlatú, 2 strieborné). O všetky sa postarala Anastasia Kuzminová.

Po vražde v Mači vyšlo Slovensko do ulíc. Koľko ľudí sa podľa odhadov zúčastnilo na proteste Za slušné Slovensko v Bratislave 16. marca 2018? Išlo o najmasovejšie protesty od čias Nežnej revolúcie.

TASR - Martin Baumann

Protesty Za slušné Slovensko boli najmasovejšími protestami od roku 1989. Konali sa aj ďaleko za hranicami Slovenska a to hneď na niekoľkých kontinentoch.

V marci 2018 si Rusko za prezidenta opätovne zvolilo Vladimíra Putina. Koľkýkrát sa stal prezidentom?

TASR/AP

Vladimír Putin sa stal prezidentom Ruska po štvrtýkrát a ak v kresle vydrží celé funkčné obdobie bude ním do roku 2024. Putin, ktorého režim vládnutia je často pripisovaný k autokracii, je na čele krajiny (ako premiér alebo prezident) nepretržite od roku 2000.

V roku 2018 svet opustil geniálny fyzik Stephen Hawking. V ktorom to bolo mesiaci?

TASR/AP

Anglický fyzik, kozmológ a matematik, ktorý trpel amyotrofickou laterálnou sklerózou opustil svet 14. marca 2018.

Tohtoročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji hostilo Dánsko. Na ktorom mieste sa umiestnila reprezentácia Slovenska?

TASR - Martin Baumann

Slovensko na tohtoročnom turnaji skončilo na 9. priečke. Našim hokejistom sa zo skupiny A nepodarilo postúpiť do vyraďovacej fázy turnaja.

Rok 2018 bol síce plný rôznych konfliktov, no aj ich riešení. Pomeril sa Kórejský polostrov a v Afrike skončila 20 rokov trvajúca vojna. Ktoré krajiny podpísali v júli medzi sebou mierovú dohodu?

Mapswire

V roku 1998 začala krvavá vojna, jedna z najhorších v moderných dejinách Afriky. Etiópia a Eritrea bojovali o vymedzenie spoločnej hranice. Mierová dohoda prišla až po 20 rokoch, v júli 2018.

Majstrovstvá sveta vo futbale vyhrali tento rok v Rusku hráči Francúzska, keď vo finálovom zápase zvíťazili 4:2. Koho porazili?

TASR/AP

Chorváti počas turnaja vyradili Dánov, domácich Rusov, Angličanov no na Francúzov už nemali. Zápas o tretie miesto vyhrali nad Angličanmi Belgičania.

V júli 2018 oznámil radar MARSIS svetu obrovskú správu. Čo objavil na Červenej planéte?

TASR /AP

Nachádza sa pod ľadovou pokrývkou na južnom póle Marsu v hĺbke približne 1,5 km. Hlboké je podľa odhadov asi 1,5 metra a v niektorých miestach dosahuje dĺžku až 20 km. Voda v jazere má veľmi vysokú salinitu, vďaka ktorej pod povrchom Marsu nezamrzla.

4. augusta 2018 nás opustil Stano Dančiak, slovenský herec, ktorý bol vďaka svojmu humoru a dokonalej improvizácii jednou z najväčších hereckých osobností Slovenska. V akom veku umrel?

TASR /AP

Stano Dančiak umrel vo veku 75 rokov. Svojich 76. narodenín sa už žiaľ nedožil. Oslávil by ich 26. októbra.

Smutný deň pre Brazíliu i celý svet. V septembri zachvátil 200 rokov staré prírodovedné múzeum v Brazílii ničivý požiar, ktorý zničil viac ako 20 miliónov exponátov. V ktorom meste sa múzeum nachádzalo?

TASR/AP

„Dve storočia práce, skúmania a poznania sú preč,“ konštatoval vtedajší brazílsky prezident Michel Temer. Vo svojom vyhlásení označil nedeľu 2. septembra 2018 za „smutný deň pre všetkých Brazílčanov“.

Zemetrasenie neďaleko indonézskeho ostrova Sulawesi a následná vlna tsunami z 28. septembra 2018 patrí medzi najväčšie prírodné katastrofy tohto roku. Koľko obetí si udalosť vyžiadala?

TASR/AP

Od roku 2015 ide o najsmrteľnejšie zemetrasenie na svete. Počet obetí sa pohybuje okolo 2200, no množstvo ľudí je dodnes nezvestných. Zemetrasenie vyvolalo vlnu tsunami vysokú miestami až 15 metrov.

Od začiatku decembra sa u našich severných susedov konala Konferencia OSN o klimatických zmenách. V ktorom meste?

TASR/AP

Konferencie o klimatických zmenách v Katoviciach sa zúčastnilo celkom 196 krajín sveta. Hlavným cieľom konferencie bolo dohodnúť pravidlá, ktoré by viedli k realizácii Parížskej dohody z roku 2015.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )