Ilustračné foto: Unsplash

Atmosférou sa pri ich návšteve ocitnete vo francúzskom kraji levandúľ.

Široké fialové levanduľové polia nie sú záležitosťou iba francúzskeho Provensálska, pre ktoré sú ale nepochybne typické. Takéto unikátne miesta nájdeme aj u nás, na Slovensku. Levanduľové farmy ponúkajú možnosť návštev, fotografovania sa v pestrej scenérii, ale aj samozber tejto rastliny s intenzívnou vôňou. Poďme si niektoré z nich predstaviť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • Kde na Slovensku sa nachádzajú levanduľové farmy?
  • Aké aktivity pre svojich návštevníkov ponúkajú?
  • Aké výrobky z levandule tu vyrábajú?
  • Kedy ich je možné navštíviť?

Levanduľové polia upútajú svojich návštevníkov už na prvý pohľad. Nie iba svojou farbou, ale aj vôňou. Nemusíte za nimi cestovať do ďalekého Provensálska, ale môžete sa nimi kochať aj u nás. A to na viacerých farmách, ktoré ponúkajú pre svojich návštevníkov rôzne aktivity. Vybrali sme 6 takýchto miest z rôznych kútov Slovenska, ktoré môžete v letnom období navštíviť aj vy. Poďme si ich bližšie predstaviť.

Levanduľa zo Záhoria (Malé Leváre)

Levanduland vznikol v roku 2014 a z poľa o veľkosti jedného hektára a z 1 500 sadenicami sa odvtedy rozrástlo na miesto, kde sa momentálne nachádza 13-tisíc kusov sadeníc. Venujú sa pestovaniu dvoch druhov sadeníc, z ktorých vyrábajú rôzne výrobky, napríklad sirupy, likér či prírodnú kozmetiku.

Okrem nich sú pre verejnosť veľkým lákadlom aj samotné rozkvitnuté fialové polia. Levanduľa zo Záhoria ponúka možnosti samozberu, ale aj návštev, počas ktorých si môžete zhotoviť unikátne fotografie na tomto nepochybne veľmi fotogenickom mieste. Návštevu si nezabudnite dopredu zarezervovať a ako uvádzajú na svojom webe, od 1. júla sa u nich začína samozber levandule a trvá až do vyzbierania.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Levanduland ® (@levandula_zo_zahoria)

Levandéria (Tomášikovo)

V západnej časti Slovenska sa nachádza aj rodinná firma Levandéria. Bola založená v roku 2016 a ich pole v Tomášikove má približne 3-tisíc sadeníc levandúľ, uvádzajú na svojej stránke. Z nich vyrábajú svoje produkty, od levanduľového medu, cez levanduľové mydlá až po levanduľové víno, ktoré si môžete aj zakúpiť.

Levanduľan (Trstice)

Poprechádzať sa medzi levanduľovými poľami môžete napríklad aj v Trsticiach na juhozápade Slovenska. Levanduľan je bio plantáž francúzskej levandule, ktorá ponúka počas leta možnosť činiť prísť a vlastnoručne nožnicami nazbierať voňavé kytice tohto fialového opojenia pre oči aj zmysli.

Ako uvádzajú na svojej oficiálnej stránke, levanduľu pestujú na ich farme bez používania chemikálií a pri ich ošetrovaní sa snažia myslieť aj na ekologické hľadisko. Pre tento rok sa na návštevníkov tešia od 16. júla.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @levandulan_sk

Violet Hill (Dolný výhon, Poriadie)

Violet Hill – „kopanyčárska levandula“ je malá levanduľová farma, pestujúca dva druhy tohto fialového pokladu. Ako uvádza na svojej facebookovej stránke, od soboty, 25. júna, ponúka pre záujemcov možnosť fotenia. Okrem toho si tu môžete vychutnať samozber levandule alebo kúpiť rôzne výrobky.

Levanduľová farma v obci Trnava pri Laborci

Levanduľovú farmu v obci Trnava pri Laborci v Michalovskom okrese navštevuje verejnosť najmä pre relax, informuje TASR. Levanduľové pole s rozlohou 3,5 hektára s približne 76-tisíc rastlinami je pre verejnosť atraktívne po rozkvitnutí, od polovice júna. Najviac návštevníkov tu zaznamenávajú cez víkendy. Rastliny na trnavskej farme sú staré štyri roky, samozber tu realizujú premiérovo.

„Pre ľudí je levanduľa zaujímavá hlavne tým, že si tu môžu oddýchnuť, zrelaxovať sa, máme tu veľa včiel, ich bzukot pôsobí upokojujúco,“ ozrejmila majiteľka farmy Jozefína Badidová pre TASR.

Foto: TASR – Roman Hanc

EkoSad (Dolná Breznica)

EkoSad sa nachádza v púchovskom okrese a je výsledkom sna dvoch mladých ľudí, ktorí túžili po vlastnej pestovateľskej farme, opisujú na svojej stránke. Okrem levandule na ich plantážach nájdete aj čučoriedky, takže ide nepochybne o mimoriadne lákavú kombináciu, ktorá opojí vaše zmysly.

Toto miesto ponúka možnosť rezervácie si termínu na fotenie v levanduľovom poli, ktoré je ale možné iba do 4. júla. Dokonca si tu môžete prenajať pole pre seba a zhotoviť si vlastné fotografie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekosad_sk (@ekosad_sk)