Foto: flickr.com (Jenn Durfey)

Obyvatelia ktorej krajiny sú tí najvyšší na svete?

Rozmýšľali ste niekedy pri pohľade na dvojmetrových ľudí, odkiaľ môžu byť, že sú takí vysokí? Vy sa tešíte zo svojich 160 centimetrov, no čo máte z toho, keď na každom koncerte cez ľudí vidíte len vrch pódia. Ak by ste predpokladali, že našinci to nemajú v génoch, zdá sa, že ste sa mýlili. 

Pri tomto prieskume krajín naprieč celý svetom sme sa zamerali najprv na mužské osadenstvo. Môžeme teda potvrdiť, že z 98 krajín, ktoré boli do výskumu zapojené, sú v prvej desiatke výhradne európske národy. Ak ste už niekedy boli navštíviť Holandsko, asi nebudete prekvapení, že práve to je na vrchu rebríčka. S priemernou výškou 1,838 metra tam trónia právom. Holanďania sú známi svojou poriadne vysokou výškou, preto sa niet čomu čudovať.

Veľmi dobre obstáli muži z Čiernej Hory, ktorí s priemernou výškou 1,832 metra tesne minuli prvenstvo. Za nimi nasledujú Dáni, Nóri, Srbi, Nemci, Chorváti, Česi a hranicu nad 1,8 metra uzatvárajú Slovinci. Na desiatom mieste sa s tesným výsledkom 1,799 metra umiestnili Luxemburčania.

Na opačnom konci rebríčka, teda ľudia s najnižšou priemernou výškou, pochádzajú zo Severnej Ameriky a, toto nebude žiadne prekvapenie, z Ázie. Prvou krajinou od konca je Indonézia, kde nájdete mužov s priemernou výškou 1,58 metra. Za nimi sa nachádza Bolívia, ktorá sa môže pochváliť mužmi s výškou 1,6 metra, tretie sú Filipíny s výškou 1,619 metra. Nasleduje Vietnam, Kambodža, Nepál, Ekvádor a Srí Lanka. Na deviatej priečke prekvapuje africká Nigéria s výškou 1,638 metra, teda krajina, ktorú by sme čakali na inom konci rebríčka. Desiatku uzatvára Peru s výškou 1,64 metra.

Tabuľka najvyšších a najnižších žien sa však od tej mužskej nijak extrémne nelíši. Holanďanky sú podľa údajov spolu s mužmi najvyššie na svete vďaka priemernej výške 1,699 metra. Dánsko, Slovinsko, Česko, Nórsko a Chorvátsko je rovnako ako pri rebríčku mužov v top desiatke. Naopak Indonézia, Bolívia, Filipíny, Peru, Vietnam, Nepál a Srí Lanka sú aj naďalej krajiny, kde nájdeme najnižších ľudí na svete.

Slováci sa však za svoje výsledky určite nemusia hanbiť. Priemerná výška mužov je totiž 1,794 metra a ženy sa môžu pochváliť výškou 1,656 metra.

Pozri aj: Vďaka týmto mapám si môžete podrobne pozrieť, ako sa zmenilo aj vaše mesto za posledných 235 rokov

telegraph.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)