Foto: Profimedia

Oblada útočí na ľudí aj v Chorvátsku, najviac v oblasti Istrie.

V Stredomorí sa objavili ryby, ktoré útočia na dovolenkárov. V čase, kedy je voda teplejšia, je pre ne náročnejšie nájsť si potravu, upozornil na to portál tn.cz. Vyskytujú sa aj v Slovákmi obľúbenej časti Chorvátska.

Oblada sivá trápi turistov v Stredomorí, neuteká pred nimi, pre nedostatok potravy ich napáda. Agresívne ryby najčastejšie lákajú tí, ktorí majú poranenú kožu, rovnako ich zaujmú materské znamienka a bradavice, najmä na starších ľuďoch.

Má čiernu škvrnu na chvoste

Obladu spoznáte podľa čiernej škvrny na chvoste. Sajú krv a môžu zanechať aj zuby na končatinách a chrbte obete. Pozornosť rýb upútate najmä vtedy, keď do mora vstúpite s lesklými šperkami.

Španielska oblasť Alicanta zaznamenáva dlhodobo viacero prípadov. V lete registrujú vyše 500 postihnutých. V tom čase býva teplota vody vyššia a pre ryby je ťažšie nájsť potravu. Uchýli sa potom aj k útoku na ľudí, píše web La verdad.

„Útoky oblad na plavcov v lete nie sú žiadnou novinkou. Také útoky boli hlásené po celom Stredomorí a v Chorvátsku ich bolo najviac v oblasti Istrie,“ hovorí Pero Ugarkovič z Oceánografického inštitútu v Splite, uvádza portál danas.hr.

Najnovšie články