Foto: Profimedia

Rituálny súboj v roku 1994 vláda Etiópie zakázala, no aj tak sa vykonáva dodnes.

Členovia etiópskeho domorodého kmeňa Suri sú z nášho pohľadu mimoriadne zvláštni. Niektoré ženy si kvôli tomu, aby boli pre mužov atraktívne, vybijú predné spodné zuby a do pery si umiestňujú tanieriky. Muži zase, aby ukázali svoju silu a bojovnosť, podstupujú rituálny boj nazvaný Donga. Víťaz súboja dokáže svoju silu a ženy sa rozhodnú, ktorá si ho vezme za muža. 

Muži počas rituálneho súboja nemajú na sebe takmer žiadne oblečenie a takmer žiadnu ochranu. Majú so sebou však dongu – dlhú palicu, ktorá je zakončená vyrezávaným penisom.

Foto: Profimedia

Niekedy aj zomrú

Bojovníci z rôznych dedín sa stretnú na jednom mieste a celé hodiny medzi sebou bojujú. Tento súboj, aj vzhľadom na to, že na sebe majú iba primitívne ochranné pomôcky, je často krvavý a zranenia tak nie sú ničím neobvyklým. Aj keď pravidlá dongy zakazujú zabíjanie, niekedy sa bojovník zraní tak, že následkom aj podľahne.

Foto: Profimedia

Boje sa spravidla konajú po období dažďov a zúčastňuje sa ich 20 až 30 bojovníkov. Cieľom nie je len prilákanie partnerky, ale aj naučenie mladých mužov na to, aby si zvykli viesť boj s protivníkom.

Foto: Profimedia

Priebeh súboja

Muži bojujú proti sebe v kruhu, pričom spolu bojuje naraz aj niekoľko dvojíc. Jedinou zbraňou je približne dvojmetrová palica Donga. Cieľom je dostať súpera na zem a víťazom je ten, kto vydrží dlhšie bojovať. Zranenia sú časté a niekedy, žiaľ, príde aj na smrteľné zranenie. Ak k nemu dôjde, rodina za zabitého bojovníka dostane dobytok.

Foto: Profimedia

Súboje sú síce drsné, no odrážajú tradície kmeňa a sú ich významnou súčasťou. Jazvy, ktoré si muži z bojov odnášajú, im často slúžia ako dekorácia a poukazujú na istý status v kmeni.

Foto: Profimedia

Potláčanie tradícií

Kmeň Suri obýva územie Etiópie v údolí rieky Omo. Vláda Etiópie tu chce vybudovať novú vodnú priehradu, podporiť priemysel a rozvoj regiónu.

Foto: Profimedia

Kmeňu už v roku 1994 zakázali vykonávať rituálny súboj, ale nariadenie nerešpektujú a neustále medzi sebou bojujú. To sa vláde, samozrejme, nepáči, aj keď dôvod môžeme nájsť práve v spomínanej vodnej priehrade. Vládni predstavitelia totiž potrebujú domorodý kmeň z územia vytlačiť a to aj pomocou toho, že im zakazujú ich tradičné rituály.

Foto: Profimedia

Chce sa tak docieliť, aby sa kmeň Suri vzdal nielen bojov donga, ale aj vkladaniu tanierika do pery či skarifikácie, ktorú pokladajú takisto za niečo krásne.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )