foto: Wikimedia Commons, Pixabay

Rédoine Faïd si za svoje teatrálne úniky z väzenia vyslúžil prezývku Kráľ útekov.

Zločinec, ktorý akčné filmy prežíva na vlastnej koži. Sám sa pred niekoľkými rokmi vyjadril, že sa v živote inšpiroval Holywoodskymi trhákmi. Je aktuálne azda najznámejším kriminálnikom vo Francúzsku a za svoje činy si vyslúžil prezývku „Kráľ útekov“. Po veľkom teátre spred troch mesiacov je však Rédoine Faïd opäť za mrežami.

Rédoine Faïd sa narodil v roku 1972 vo francúzskom Creil do rodiny alžírskych prisťahovalcov. S kariérou kriminálnika začal pomerne skoro. V 90. rokoch už stál spolu s Jean-Claude Biselom na čele zločineckého gangu, ktorý sa zameriaval najmä na ozbrojené lúpeže a vydieranie v oblasti hlavného mesta krajiny.

Už pred rokmi sa Rédoine Faïd vyjadril, že sa pri svojej kriminálnej kariére inšpiroval známymi akčnými snímkami. Pri útoku na pancierové vozidlo bezpečnostnej služby v roku 1997 napríklad so svojimi komplicmi použili brankárske hokejové masky, podobne ako Robert de Niro vo filme Heat.


Rédoine Faïd sa do rúk polície dostal po prvý raz v roku 1998. Za svoju kriminálnu činnosť bol odsúdený na 30 rokov. Nakoniec bol však predčasne prepustený a na slobodu sa dostal po odpykaní tretiny svojho trestu. V roku 2009 vydal Rédoine Faïd knihu s názvom Braqueur – Des cités au grand banditisme (Robber – From the Projects to Organized Crime), za ktorú si u polície vyslúžil prezývku Spisovateľ. Tá sa však v nasledujúcich rokoch zmenila na Kráľa útekov.

Kráľ útekov

Faïd si slobodu dlho neužil. V roku 2010 bol obvinený a odsúdený za organizovanie ozbrojenej lúpeže, ktorá si vyžiadala aj život francúzskej policajtky. Za porušenie podmienky sa tak mal za mreže vrátiť na ďalších 25 rokov. V apríli 2013 sa však dostal na slobodu predčasne, tentoraz s vlastným úsilím. S použitím výbušniny vyhodil do vzduchu celkom päť bezpečnostných dverí väznice. S využitím štyroch rukojemníkov sa mu vo vlastnom aute podarilo z väzenia uniknúť. Polícia neskôr našla len zvyšky automobilu. V Lille Faïd auto podpálil, polícia vydala na jeho identitu celoeurópsky zatykač a v máji 2013 ho na francúzskom území opäť zadržala.

Ďalší útek, za ktorý by sa nehanbil ani scenárista z Holywoodu, prišiel v júli 2018. S pomocou troch ozbrojených komplicov sa Faïdovi podarilo z väzenia odletieť v helikoptére. Pred úradmi unikal celé tri mesiace. Podľa informácií agentúry AFP je však opäť v rukách polície. Kráľ útekov je tak opäť za mrežami a podľa slov francúzskej ministerky spravodlivosti Nicole Belloubet bude Faïd umiestnený do zariadenia s vysokým stupňom ostrahy a bude veľmi pozorne sledovaný.

BBC
Príbehy
0
Komentovať (0)