Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas utorňajšieho tlačového brífingu

Foto: Archív TASR

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes ozrejmil aktuálnu situáciu na Slovensku.

Ako každý utorok, tak aj dnes nás informoval o aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku minister zdravotníctva Marek Krajčí, a zároveň ozrejmil, ako sa bude meniť COVID automat. Dnes sme zaznamenali 2 077 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 552 pozitívne testovaných antigénovými testami. Pribudlo ďalších 118 úmrtí, už sme na čísle 7 388.

Na tlačovej besede minister Krajčí zdôraznil, že situácia s koronavírusom je na Slovensku stále veľmi vážna. Čísla idú smerom nahor. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni od 1 do 1,05. Počet hospitalizovaných stúpol na 4 042 osôb. Stúpol aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii a to na 376.

Epidemiologická situácia nie je stále priaznivá

Na začiatku tlačovej besedy uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, že epidemiologická situácia na Slovensku rastie. Stúpol počet hospitalizovaných pacientov na 4042 osôb, zvýšil sa počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii.

V súvislosti s mobilitou občanov výrazne rastie aj počet prípadov ochorení na koronavírus. Obyvatelia napriek stanoveným opatreniam nedodržujú pravidlá, ako uviedol Krajčí. Krivky jednotlivých ukazovateľov neustále rastú. Týždenný priemer ostáva nad úrovňou 5 000.

Situácia v nemocniciach je podľa ministra zdravotníctva síce veľmi napätá, avšak zatiaľ stabilizovaná. Na druhej strane však priemerné počty úmrtí v súvislosti s koronavírusom za posledné týždne neklesajú. Aktuálne je priemerná hodnota na úrovni 108 úmrtí za deň.

Aplikovaných je už pol milióna vakcín

Minister uviedol, že aplikovaných je už pol milióna vakcín. V marci bude možné zaočkovať až 413 100 ľudí. Očakávame 413-tisíc dávok vakcíny od Pfizeru a viac než 350-tisíc od AstraZenecy.

Od pondelka sa bude očkovať už iba podľa veku. Vakcínu AstraZeneca budú môcť dostať aj ľudia vo veku do 70 rokov, potrebná bude ale konzultácia s lekárom.

Zákaz prechádzania medzi okresmi

Na Slovensku bude aj na budúci týždeň platiť štvrtý stupeň varovania podľa COVID automatu. Čiernych okresov s najhoršou situáciou je 30 a bordových 46. V Žilinskom a Prešovskom kraji sa situácia zhoršuje. V jednotlivých okresoch je ale situácia stabilizovaná.

Výlety do prírody sú podľa Krajčího možné iba v rámci okresu. V čiernych okresoch je vychádzanie sprísnené. Bez testov sa niektorí ľudia nedostanú ani do prírody.

V štvrtom, čiže čiernom stupni sa budú nachádzať od budúceho týždňa okresy Bánovce nad Bebravou, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice-okolie, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.

V treťom, bordovom stupni varovania sa bude nachádzať 46 okresov. Pôjde o okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Čadca, Gelnica, Komárno, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce.

V treťom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Kežmarok, Medzilaborce a Tvrdošín. Celkovo je Slovensko ako krajina v čiernej fáze.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )