Foto: Pixabay

Michaela Galambošová / / Zviera
Kosatky sú nádherné tvory, ktoré doposiaľ nie sú ešte celkom preskúmané. To je však škoda. Jedna z nich Wilkie, ukázala, že dokáže skvele napodobniť ľudskú reč.

Kosatky sa síce považujú za jedných z najsilnejších predátorov v slaných vodách, no majú aj druhú, oveľa príjemnejšiu stránku. Sú priateľské, v zajatí si vedia vytvoriť silný priateľský vzťah s človekom, pričom im nechýba inteligencia. Majú druhý najväčší mozog z morských cicavcov, ktorý vedia aj patrične využiť. To, čo sa však naučila Wilkie, 14-ročná samička kosatky dravej, by čakal len málokto. 

Wilkie sa naučila napodobniť reč človeka. Samozrejme, že od nej nemôžeme očakávať zložité súvetia, no zo zvukového záznamu sa dajú ľahko rozlíšiť slová ako „hello“, „Amy“, „Ah ha“, „one, two“ a „bye bye.“ Obrovská kosatka, ktorá žije v Marineland Aquarium vo francúzskom meste Anitbes, sa ľudskú reč naučila imitovať v troch štádiách, pričom jej to naozaj ide.

Jej reč pripomína reč dieťaťaWilkie sa učila rozprávať v troch fázach. Najprv imitovala zvuky, ktoré vydávala kosatka Moana, jej trojročná dcéra. Potom sa snažila napodobňovať zvuky kosatky, ktoré doposiaľ nepoznala. Až v konečnom štádiu sa prešlo na trénovanie nielen reči kosatiek, ale aj šiestich ľudských slov. Ako vidíme, tréning bol naozaj úspešný.

Úspešnosť experimentu potvrdila skupina vedcovWilkinu reč musela samozrejme potvrdiť skupina medzinárodných odborníkov, ktorí pochádzali z Nemecka, Veľkej Británie, Španielska a Čile. Tí sa zhodli na tom, že experiment sa podaril a výsledky svojich zistení zverejnili vo vedeckej štúdii publikovanej v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Mnohých prekvapilo aj to, že sa Wilkie nielenže rýchlo naučila rozprávať, (každý zvuk si osvojila za menej než 17 pokusov), ale i to, že dokáže napodobniť zvuky, ktoré rozhodne nemá vo svojom repertoári. Slovíčka „hello,“ a „bye bye“ sú toho dôkazom. Wilkie síce slovám nerozumie, imitácia zvukov jej však nerobí žiadne problémy.Vedci veria, že tento úspech môže byť prelomový. Kosatkám sa tak bude určite venovať zvýšená pozornosť, pretože na Wilkienom príklade sa ukázalo, že rozhodne nejde len o predátorov, ktorí by nevedeli premýšľať. Wilkie dokázala, že kosatky sú schopné dokázať oveľa viac, než si mnohí doposiaľ mysleli.

Pozri aj: Krab veľký ako auto či hadohlavý motýľ. 10 obrích zvierat sveta, ktoré vás svojimi rozmermi skutočne šokujú

unilad.co.uk
0
Komentovať (0)