Foto: instagram.com (institutoverdeluz)

Pôvod škvrny je neznámy a zaskočil aj vedcov.

Brazílske pláže sú zaplavené ropou a nikto netuší, odkiaľ sa tam zobrala. Ropná škvrna na vyskytla na viacerých plážach na severovýchodnom pobreží Brazílie a zabíja korytnačky či iné voľne žijúce vodné živočíchy.  

Tento mesiac bola ropa zaznamenaná na 105 rôznych miestach a zdokumentovaných je najmenej 6 úhynov korytnačiek a vtákov. Ryby a mäkkýše ale údajne kontaminované nie sú. O situácii informuje viacero portálov, vedecký web IFL Science dodáva, že až 46 miest, ako aj niekoľko turistických pláží, zaznamenalo výskyt ropy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Instituto Verdeluz (@institutoverdeluz),

Odkiaľ ropa pochádza?

Štátna ropná spoločnosť Petrobas uskutočnila jej molekulárnu analýzu a zistila, že ropa pochádza z jedného zdroja, avšak nebola vyrobená brazílskou spoločnosťou. Presný zdroj je tak predmetom súčasného vyšetrovania. Momentálne pracuje približne 100 ľudí na čistiacich prácach.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Instituto Verdeluz (@institutoverdeluz),

Brazílsky inštitút životného prostredia a obnoviteľných prírodných zdrojov oznámil, že v niektorých štátoch Brazílie sa už situáciu podarilo stabilizovať, no nová vlna ropnej škvrny začala obmývať ďalšie územia. Niektoré korytnačky ropná škvrna zabila, iné sa podarilo očistiť a boli vrátené do čistého mora.

Inštitút ľuďom tiež oznamuje, že ak nájdu zasiahnuté zviera, je potrebné spojiť sa s environmentálnymi organizáciami, aby sa ich ujali odborníci. Ľudia zvieratá nesmú umývať a vracať naspäť do mora predtým, než ich vyšetrí veterinár. Varujú tiež ľudí a rybárov, aby sa vyhli kontaktu s ropou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Instituto Verdeluz (@institutoverdeluz),

Koordinátorka námorného programu WWF Brazília Anna Carolina Lobo uviedla, že Brazília má málo lodí a skúsených odborníkov, ktorí by sledovali, čo sa vo vodách vlastne deje.

Financovanie environmentálnych projektov v Brazílii sa spomaľuje aj pod vedením súčasného prezidenta Jaira Bolsonara, ktorého životné prostredie až tak veľmi nezaujíma a dáva prednosť ekonomickým záujmom pred tými ekologickými.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )