playboy.com

Petra Sušaninová / / Kultúra
„Zmyslom mojej práce je tá najčistejšia motivácia - motivácia peniazmi. To, čom som vytvoril pre Playboy je veľmi dobré a vaše poplatky tomu zodpovedajú.“ Takto sa Dali vyjadril k svojej spolupráci s Playboyom v roku 1973.

Aby mohli byť snímky nafotené, vybrali sa Salvador Dalí, Pompeo Posar (fotograf, ktorý dlhodobo fotil pre tento magazín), kŕdeľ Playboy zajačikov a obrovské vajce do malej pobrežnej dedinky Cadaqués v Španielsku, neďaleko Port Lligat, teda miesta, kde Dalí žil. Fotenie obrátilo dedinku hore nohami a miestni Dalího stúpenci postávali pred jeho domom, aby mohli tomuto surrealistovi vzdať hold pokrikmi „Master! Master!“ kedykoľvek svoju rezidenciu opustil, aby sa pustil do práce pod horúcim španielskym slnkom.

Dalí úzko spolupracoval s Posarom a spolu vytvorili niekoľko návrhov, ktoré zahŕňali obrovské vajce, rovnako obrovského neživého hada, niekoľko verzií obsahovali aj fľaše Coca-Coly a prvky renesancie a samozrejme, nesmela chýbať skupinka Playboy zajačikov šantiacich naokolo len s minimom oblečenia, pretože ide predsa o Playboy. Dalí, ktorý mal v tom čase 69 rokov, pracoval ako majster a obyvatelia Cadaqués sledovali každý jeho krok z okolitých kopcov.

Výsledkom Dalího práce boli provokatívne zábery, ktoré posúvali hranice, no ani to im však neubralo na kráse. V galérii je pripojených aj niekoľko nákresov, ktoré Dalí zhotovil pred začatím fotografovania. Zábery sa objavili v magazíne Playboy v decembri v roku 1974.

playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com
playboy.com

Ak by ste si pomysleli, že diela Salvadora Dalího pozostávajú len z kresieb a malieb vystavených v múzeu či súkromných zbierkach, ste na omyle. Dalí bol mimoriadne nadaný a všestranný umelec, čo sa odráža aj v týchto vskutku bizarných fotografiách.

Pozri aj: Počas života úprimne miloval len jediného muža, s ktorým praktizovali kandaulizmus. Pozrite sa bližšie na výstredný život umelca Salvadora Dalího

interez.sk (PetraS) dangerousminds.net
0
Komentovať (0)