Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Týchto 10 faktov ľudstvo ešte stále nemá jednoznačne vyriešené. Nie že by sa o to nikto nepokúšal, ale namiesto akéhokoľvek dôkazu dospel len k záveru, že to tak jednoducho je. S postupom vedy sa ľudstvo dostáva stále k väčšiemu množstvu vedomostí, ktoré by nám mohli potenciálne uľahčiť život. No aj napriek neustálemu prístupu nových vedomostí ľudstvo stále nedokáže pochopiť niekoľko jednoduchých vecí, s ktorými sa bežne stretávame. 

Niektorí ľudia nepotrebujú spánok

pixabay.com

Spánok je samozrejme dôležitý pre ľudský život, pretože si počas neho mozog oddýchne a naberie silu na ďalšiu záťaž. Napriek tomu existujú ľudia, ktorí nepotrebujú spať až tak veľa. V roku 2009 na univerzite v Kalifornii skúmali ženu, ktorá sa vždy zobudila za úsvitu, bez ohľadu na to, aký vyčerpávajúci mala deň, alebo ako neskoro išla spať. Zistilo sa, že táto vlastnosť je geneticky daná a disponujú ňou aj jej rodinní príslušníci.

Stále nevieme, koľko druhov živočíchov je na zemi

pixabay.com

Vedci identifikovali takmer 8,7 miliónov druhov na našej Zemi, no toto číslo ešte ani zďaleka nie je finálne, keďže sa im podarilo preskúmať asi len 10% oceánu a množstvo živočíchov sa určite nachádza práve pod hladinou.

Vieme, že sny sú dôležité ale nevieme prečo

pixabay.com

Sigmund Freud veril, že sny sú oknom do nášho podvedomia a odrážajú naše skryté túžby a pocity. To nemusí byť úplne pravda. Čo určite vieme, že všetci snívajú údajne 4 až 6 krát za noc. Ako to že si niektoré sny pamätáme a niektoré nie a aký je význam snov ktoré si nepamätáme? Odpovede na túto otázku zatiaľ vedci nepoznajú.

Je smiech univerzálnym jazykom?

pixabay.com

Smiech je, takisto ako sny, samovoľný prejav nášho podvedomia. Štúdie ukázali, že smiech nie je zvyčajne prejavom toho, že niekto povedal niečo vtipné, ale ide skôr o sociálnu interakciu. Čo o smiechu vieme je, že je nákazlivý. Každý z nás sa už ocitol v situácii, že sa smial, ani nevedel na čom, no ostatní sa smiali tiež.

Zívanie ochladzuje mozog

pixabay.com

Ďalší podvedomý proces. Aj zívanie je, tak ako smiech, nákazlivé. Medzi ďalšie dôsledky, ktoré spôsobuje patrí, že ochladzuje mozog. Pri pokuse sa ľuďom sa zívalo menej, ak mali na čele priložený studený obklad, než keď mali teplý obklad.

Komáre majú niektorých ľudí radšej

pixabay.com

Chutí komárom iná krv inak? Pravdepodobne áno. Štúdie ukázali, že 20% populácie je jednoducho častejšie poštípaná komármi ako zvyšok. Väčšina z preferovaných ľudí ma typ krvi „0“, zatiaľ čo typ „A“ je štípaný najmenej.

Prečo sa červenáme?

pixabay.com

Existujú teórie, podľa ktorých je červenanie zmierovací rituál, ktorý mohol začať v minulosti, ako spôsob uznania autority v skupine. Červenanie sa možno až neskôr spojilo s pocitmi ako sú vina či zahanbenie v časoch, kedy bolo spoločenské postavenie viac dôležité.

Ako je to vlastne s chlpmi?

pixabay.com

Prešlo už veľmi veľa rokov po tom, čo sme sa vyvinuli z chlpatých opíc a stratili tým srsť. Aký účel teda spĺňajú vlasy a chlpy, keď ich už nepotrebujeme? Jedna z populárnych teórií hovorí o tom, že chlpy sú znamením sexuálnej dospelosti.

Bozkávanie nie je univerzálne

pixabay.com

Je prekvapivé, že len 46% kultúr má totožné asociácie spojené s bozkávaním ako my. Je možné, že tento „zvyk“ pochádza z kŕmenia detí spôsobom, kedy im matka predžula potravu. Psychológia ale poukazuje na pozitívne účinky bozkávania. Pery patria medzi najcitlivejšie časti nášho tela a ich stimulácia redukuje stres a uvoľňuje do nášho tela hormóny, ktoré spôsobujú, že sa cítime príjemne.

Telo a myseľ – oddelené existencie alebo súčasť jedného celku?

pixabay.com

Filozofi vedú večný boj a odpoveď na túto otázku sa nachádza len vo filozofických dohadoch. Zatiaľ, čo idealisti veria, že myseľ a telo sú úplne oddelené, materialisti tvrdia, že nič mimo materiálnej existencie neexistuje a vedomie je len výsledkom impulzov v mozgu.

Na niektoré javy sa dôkazy budú hľadať ešte dlho, ak sa vôbec nájdu. Pravdepodobne nám nezostáva nič iné len zmieriť sa s tým, že všetko sa vedieť nedá.

Pozri aj: 14 bláznivých faktov z histórie, ktoré nás v škole nikdy neučili

interez.sk (Martin Majdák) toptenz.net
Uložiť článok

Najnovšie články