branči / / Now U Know
Ak si myslíte, že len jeden Red Bull, ste na omyle. Koľko obľúbených nápojov, vzhľadom na obsah kofeínu, môžeme denne vypiť? Poznáme odpoveď.

Možno budete prekvapení, no zatiaľ čo plechovka  energetického nápoja má 80 miligramov kofeínu, čo je len jedna pätina z maximálnej hodnoty, ktorú by sme nemali prekračovať, je tu jedna káva Starbucks. Tá je omnoho silnejšia.

Aj keď nám kofeín „zachraňuje život“, treba si dávať pozor, koľko ho denne vypijeme. Maximálna hodnota kofeínu, ktorú môže zdravý dospelý človek denne vypiť, je 400 mg. Pozrite si spolu s nami, koľko kofeínu obsahujú vaše obľúbené nápoje, ktoré každodenne pijeme.

Jeden a pol šálky kávy Starbucks

kofein
Samantha Lee/Business Insider

Káva v sieti Starbucks je naozaj silná. Dennú hodnotu kofeínu tu môžete presiahnuť už pri dvoch väčších kávach. Takáto káva obsahuje až 260 mg kofeínu. Bežné presso tu obsahuje od 90 do 120 mg kofeínu.

4 kávy z McDonald-u

kofein2
Samantha Lee/Business Insider

Káva v sietí fastfoodov McDonald’s má menšiu hladinu kofeínu vo svojich kávach, ako sieť Starbucks. Jedna „štandardná“ káva obsahuje 109 mg kofeínu a tak, aby ste neprekročili dennú dávku bude lepšie, ak štvrté presso v McDonald-e radšej nedopijete.

Pät plechoviek Red Bullu

kofein3
Samantha Lee/Business Insider

To, aké sú energetické nápoje nebezpečné všetci vieme, no keď sa bavíme o kofeíne, energetické nápoje ho majú menej, ako si myslíte. Jedna plechovka Red Bullu obsahuje 80 mg kofeínu. Ak by sme sa riadili len množstvom kofeínu, ktoré Red Bull obsahuje, mohli by sme denne vypiť až 5 plechoviek tohto nápoja.

Asi 6 šálok čierneho čaju

kofein4
Samantha Lee/Business Insider

Isto viete, že čierny čaj obsahuje kofeín. Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, aký silný môže byť jeden čierny čaj a či sa môže vyrovnať káve? Odpoveď znie jednoznačne: Áno. Jedna šálka kvalitného čierneho čaju môže obsahovať až 67 mg kofeínu.

Takmer 12 plechoviek Coly

kofein5
Samantha Lee/Business Insider

Jedna 250 ml plechovka Coca Coly má 35 mg kofeínu. Podľa tohto merítka by sme jej mohli vypiť takmer 3 litre denne. Pitie takého množstva Coca Coly denne však určite neodporúčame.

5 a pol šálky latté

kofein6
Samantha Lee/Business Insider

Štandartné presso obsahuje 71 mg kofeínu. Vaše obľúbené latté či kapučíno obsahuje presne jednu dávku pressa a preto si môžete denne dopriať až 5 a pol šálky tohto lahodného nápoja.

iflscience.com
0
Komentovať (0)