foto: Pixabay

Aby ste to zistili, stačí vám len váš dátum narodenia.

BBC na svojich stránkach zverejnila zaujímavú kalkulačku, pomocou ktorej zistíte, koľkým ste obyvateľom tejto planéty. Dozviete sa však nielen to, aké je vaše poradové číslo v súčastnosti, ale aj celkovo, v celej histórií planéty. Je to zaujímavé, však?

Podľa približných údajov na tejto stránke, je nás v súčastnosti na svete 7 435 810 000 obyvateľov. A to je dosť slušná masa ľudí, však? Pričom 7 miliardovú hranicu sme prekročili už v roku 2011. Predpokladá sa však (a to len v prípade, že sa nevykynožíme sami, alebo nás nezahubí sama matka príroda), že v priebehu 50 rokov by nás malo byť na Zemi 14 miliárd. Populácia napriek vojnám stále rastie geometrickým radom. Ktovie, či aj preľudnenie sa nedostane do popredia závažných otázok, ktorým budeme musieť čeliť.

Koľkí ste v poradí?

pixabay.com

Ak vás táto informácia zaujala, môžete si do kalkulačky, uvedenej na stránkach BBC, vypočítať svoje „poradové“ číslo. Potrebujete na to len dátum svojho narodenia. Po jeho zadaní sa dozviete nielen to, koľkí ste boli v poradí v čase svojho narodenia, ale i to, koľkým ste obyvateľom Zeme v celej jej histórii. I keď to znie ako utópia, vedecké metódy dokážu určiť aspoň približné číslo, ktorým môžete ohurovať svojich priateľov. Kalkulačka je síce z roku 2011, ale našťastie ju stále aktualizujú, čo by bola škoda nevyužiť.

Ako sú na tom jednotlivé krajiny

bbc.com

Ak do kalkulačky zadáme meno našej krajiny, dozvieme sa, že v súčastnosti žije na Slovensku približne 5 520 215 obyvateľov. Každú hodinu sa tu narodí a zomrie 6 ľudí. Našťastie nevymierame, i keď nárast populácie nie je taký, ako by si priali naše babičky. Je len 0,2 %. V prípade záujmu sa môžete pozrieť na to, ako sú na tom ostatné krajiny.

Muži vs. ženy

Kalkulačka nám umožňuje pozrieť sa aj na priemerný vek obyvateľov jednotlivých krajín. A to celkovo, ako aj mužov a žien. Podľa údajov, ktoré sme tam našli, priemerná dĺžka života na Slovensku je 74,7 rokov, pričom ženy sú na tom o dosť lepšie ako muži. Ich priemerná dĺžka života je 78, 7 rokov, zatiaľ čo muži sa v priemere dožívajú len 70,7 rokov. Podľa údajov zozbieraných z rokov 2005 – 2010 bola krajina s najvyššou priemernou dĺžkou života Japonsko, kde sa ľudia v priemer dožívali 82,7 rokov. V tej dobe najkratšia priemerná dĺžka života bola v Stredoafrickej republike, kde sa obyvatelia dožívali len 45,9 rokov. My sme v porovnaní s touto krajinou dopadli ešte dobre.

Verili by ste, že len v jeden deň sa na celom svete narodí 140-tisíc ľudí, pričom ich zomrie približne 60-tisíc? Keď si odpočítame tieto dva údaje, zistíme, že ak na svete denne pribudne až 80 tisíc ľudí, je to pre ňu poriadna záťaž. Možno aj to je dôvod na zamyslenie.

Pozri aj: Podľa najnovšej teórie je koniec sveta za rohom. Biblická predpoveď naráža na 23. septembra

eurozpravy.cz, bbc.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy