Foto: Unsplash

Situácia s koalami je oveľa vážnejšia, ako sme si mysleli, tvrdia ochranári.

Typickým obyvateľom Austrálie hrozí vyhynutie. Koaly, ktoré sú azda najznámejším endemitickým druhom u protinožcov, sú evidované ako ohrozený druh. Austrálski ochranári z The Australian Koala Foundation však tvrdia, že situácia je oveľa kritickejšia ako si myslíme. Podľa ich výskumu sa koaly dostali na hranicu funkčného vyhynutia. 

Len pred niekoľkými dňami poslali ochranári z The Australian Koala Foundation otvorený list austrálskemu premiérovi Scottovi Morrisonovi a vodcovi opozície Billovi Shortenovi, ktorí publikovali aj ako tlačovú správu. Tá hovorí, že podľa údajov organizácie sa populácia koál znížila na 80-tisíc, pričom je možné že vzácnych vačkovcov je ešte menej a to len niečo cez 40-tisíc.

V The Australian Koala Foundation si myslíme, že v celej Austrálii nežije viac ako 80-tisíc koál. To je približne 1% z množstva jedincov, ktoré boli medzi rokmi 1890 až 1927 zabité pre kožušinu a vyvezené do Londýna,“ hovorí predsedníčka organizácie Deborah Tabart.

Foto: Unsplash

Organizácia The Australian Koala Foundation (AKF) monitorovala koaly v 128 rôznych oblastiach takmer celé desaťročia. Zistili, že v 41 lokalitách boli vzácne koaly úplne vyhynuté, v 26 ich žilo menej ako 100 a v 46 nie viac ako 1000. Len v 10 oblastiach napočítali do 5000 jedincov a v 5 oblastiach viac ako 5000 koál. Výsledkom výskumu, ktorý prebiehal od roku 2010 je, že koaly sú na hranici funkčného vyhynutia.

Čo je funkčné vyhynutie?

Funkčné vyhynutie neznamená to isté, čo vyhynutie. Hrozí však veľké riziko, že takýto stav je len otázkou času. Funkčné vyhynutie má niekoľko významov. V tomto prípade ide o populačnú hranicu, po ktorej prekročení nie je živočíšny druh schopný progresívnej reprodukcie. Inými slovami, ide o taký počet jedincov daného druhu, ktorý predznamenáva ich zánik. Ak populácia klesne pod kritický bod, je len otázkou času, kedy celý druh celkom vyhynie.

Foto: Pexels

A práve takýto scenár hrozí podľa AKF austrálskym koalám. Kým v minulosti bol ich najväčším nepriateľom človek – pytliak, dnes sú ohrozované najmä psami a rôznymi chorobami. Negatívny vplyv na jednotlivé populácie má aj miznutie ich prostredia, neustále sa rozširujúce zásahy človeka do prirodzených ekosystémov a extrémne prejavy počasia spojené s klimatickými zmenami.

Nádej ešte žije

Nádej na záchranu typického obyvateľa Austrálie však stále žije. Výskum The Australian Koala Foundation nepokrýval celý kontinent, a preto jeho výsledky nemusia odzrkadľovať skutočný stav populácie koál u protinožcov. Jednoznačne však poukazujú na to, že druh vzácneho vačkovca je mimoriadne krehký a jeho početnosť sa v skúmaných oblastiach dramaticky zmenšuje. Práve preto vyzýva organizácia AKF austrálsku vládu a úrady k prijatiu krokov, ktoré povedú k ich ochrane a záchrane celého druhu.

Australian Koala Foundation, The Conversation, ecowatch.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy