Ilustračné foto: Pixabay

Ak máte radi tuhú zimu, tento rok si možno prídete na svoje.

Už pár rokov po sebe sme na Vianoce boli bez snehu. S ľútosťou sme si spomínali na tie zimy, aké si pamätáme z detstva. Všade kopec snehu, deti na sánkach a hrubé rukavice so šálom okolo krku. Posledné roky sú zimy v mestách slabé a aj na Vianoce sneží, je to hotový vianočný zázrak.

pixabay.com

Odborníci z prostredia klimatológie však prišli s novými správami, ktoré vystriedajú mrholenie, dážď a blato za mrazivé počasie. Ak ste si chceli tento rok kúpiť nový kabát, radšej investujte do takéto, ktorý bude naozaj teplý. Klimatológovia tvrdia, že tento rok nás čaká najchladnejšia zima za posledných 100 rokov.

Mnohí by si mohli myslieť, že je to práve kvôli klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu, no nie je to celkom tak. Zem vstupuje do nového klimatického cyklu a podľa zverejnených informácií budú nasledujúce zimy podstatne chladnejšie.

Už v novembri by malo byť výrazne chladnejšie a aj september sa nesie zatiaľ v podstatne chladných teplotách, pričom leto ešte neskončilo. Začiatkom decembra by mali byť teploty pod nulou a klesnúť by mohli až k teplote mínus 5 stupňov Celzia.

pixabay.com

Vedci taktiež hovoria o znížení slnečnej aktivity, čo tu bolo naposledy pred viac ako 50 rokmi. Už minulý týždeň zaznamenali mínusové teploty napríklad v Írsku, čo je na september nezvyčajné a skôr zriedkavé.

Táto zima bude dlhá. Európu čakajú nízke teploty, silné snehové zrážky a silný vietor,“ hovorí klimatológ James Madden. „Zima by sa mala začať už v októbri,“ dodáva.

Prečo nás vlastne čaká taká silná zima? Predpoklady sa vytvorili na základe toho, že klesla teplota v Tichom oceáne, čo má za následok tvorbu arktických vzdušných hmôt a chladného vetra, ktorý by mal zasiahnuť celú Európu. Uvidíme, v akej sile nás tohtoročná zima zasiahne.

Pozri aj: Pred pár týždňami 100 metrová tsunami zdevastovala mesto v Grónsku. Ako vzniká takáto mega-vlna?

babskeveci.sk (Lucia M.)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy