Foto: NASA (Robert Simmon, Jesse Allen,)

Nech sa to zdá akokoľvek nepravdepodobné, je to bližšie, ako si myslíme.

A systém je veľmi jednoduchý. Na konci tohto storočia, ak nie ešte skôr, budú naše oceány modrejšie a zelenšie ako kedykoľvek predtým. Pred týmto stavom varujú vedci, ktoré svoje poznatky publikovali len tento pondelok. Aj napriek tomu, že pre ľudské oko toto nebude veľká zmena, pre morský život bude zásadná.

Dôvodom celého zázraku sú mikroorganizmy zvané fytoplanktón. Práve tieto „tvory“ sú veľmi zásadné vo veci morského ekosystému a potravinového reťazca. Taktiež sú zodpovedné za celosvetovú cirkuláciu uhlíka. Fytoplanktón je pritom veľmi citlivý na teplotu oceánu. V dôsledku slnečného svitu, ktorý sa odráža od planktónu, sa zafarbuje morská hladina.

Planéta reaguje

V dôsledku klimatických zmien budú tieto odrazy reagovať v intenzívnejšom spektre, čo spôsobí, že miesta, na ktorých sa planktón nachádza vo väčšej koncentrácii, budú zafarbené inak. Farba oceánu vždy závisí od toho, aký planktón a riasy sa nachádzajú na danom mieste a v akom množstve.

NASA (Robert Simmon, Jesse Allen)

Zvyčajne, na miestach, kde oceán chytá tmavomodrý odtieň, sa nachádza veľmi malé množstvo planktónu. Práve pozorovaním fytoplanktónu a sledovaním toho, ako reaguje pod vplyvom slnečného svitu, sa vedci dozvedajú viac o tom, ako vlastne ovplyvňuje chod svetových vôd.

Prečo je tento organizmus, tak kľúčový k správnemu fungovaniu podnebia? Je to jednoduché. Keď fytoplanktón žije, nachádza sa na hladine oceánu, kde využíva slnečné svetlo a oxid uhličitý k fotosyntéze. Fytoplanktón pohlcuje oxid uhličitý a uvoľňuje kyslík. Je pre morské tvory rovnakým sprostredkovateľom sviežeho vzduchu, akým sú pre nás stromy.

Unsplash

Globálne otepľovanie podporuje globálne otepľovanie

Keď fytoplanktón umiera, spolu so sebou berie na dno oceánu aj oxid uhličitý, ktorý tu bezpečne uchováva. Tento proces pomáha regulovať svetovú klímu. Aby mohol fytoplanktón prosperovať, potrebuje slnečné svetlo, oxid uhličitý, no aj živiny. Kvôli aktuálnemu trendu otepľovania svetových oceánov, je fytoplanktón ohrozený. Inými slovami, globálne otepľovanie podporuje globálne otepľovanie.

Unsplash

Je to nekonečný cyklus, ktorý sme si spôsobili sami. Narušením tohto systému sa podobné udalosti na seba neustále nabaľujú. Tieto zmeny nastávajú kvôli klimatickým zmenám a monitorovanie činnosti týchto organizmov ešte nikdy nebolo tak dôležité, ako dnes. Zmena farby oceánov je jedným z prvých varovných signálov, ktoré hovoria, že planéta sa našim vplyvom zmenila.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články