reprofoto: wikimedia.org

Matej Mensatoris / / Lokál
Mnohí ľudia cestujú do zahraničia a kochajú sa nádhernou prírodou.

Avšak mnohí z nás zabúdame, že aj doma máme lokality, ktoré stoja za návštevu a to pokojne aj opakovanú. Jednou z takýchto lokalít je aj Slovenský raj.

Slovenský raj je horské pásmo na východnom Slovensku v oblasti Spiša. Je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Z geomorfologického hľadiska leží v severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria a juhovýchodnej časti Fatransko-tatranskej oblasti. Oblasti horského pásma Slovenského raja chráni Národný park Slovenský raj, ktorý je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku.

Jedným z veľkých lákadiel je nepochybne Dobšinská ľadová jaskyňa. Jej unikátnosť podčiarkuje aj zápis do svetového dedičstva UNESCO a to od roku 2000.
248IMG_9243 Ice Cave
Ale Slovenský raj nie je iba o jaskyni. Ako píše sme.sk tento národný park je charakteristický tiež hlbokými roklinami a tiesňavami, ktoré vo vápencoch a dolomitoch vyhĺbili vodné toky. Medzi najznámejšie a verejnosťou obľúbené rokliny patria Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol a Kyseľ s početnými vodopádmi. Veľkým prírodným bohatstvom Slovenského raja je prevažne smrekový les pokrývajúci až 90 percent jeho rozlohy.
Zejmarská Roklina, Slovensky Raj

Unikátna je tu tiež flóra a fauna. Nájdeme tu mnohé chránené rastliny, napríklad astra alpínska, horec jarný, žltohlav európsky, jazyčník sibírsky či poniklec slovenský. Zo zvierat nemôžeme zabudnúť na rysa, medvede, sokolov sťahovavých či na orlov skalných.

Niet preto divu že  Slovenský raj vyhľadávajú turisti z celého sveta. Ako uvádza sme.sk ponúka im okolo 300 kilometrov turistických chodníkov, pričom náročnejšie trasy sú zabezpečené rebríkmi, lavičkami, mostíkmi, reťazami a stúpačkami.

Pozri aj: V Jasnej možno pribudne ďalšia zjazdovka. Nízke Tatry kvôli nej prídu o viac ako 90 000 m² lesnej plochy

sme.sk
0
Komentovať (0)