Ilustračná foto: MovieStillsDB

Nastal čas Halloweenu, teda čas upírov, hororov a vyrezávaných tekvíc.

Halloween nie je bežným slovenským sviatkom, no čoraz viac túto tradíciu akceptujeme aj my, zdobíme si domovy kostrami, pavučinami, tekvicami a organizujeme večierky, kde máme možnosť popustiť uzdu fantázii a prezliecť sa za akúkoľvek príšeru. Mnohí sa rozhodnú napríklad pre upíra.

Výskyt upírov v rôznych žánroch

Móda sa mení každým rokom a zmenila sa aj tá týkajúca sa upírov. Kedysi každý vedel, že upírom je napríklad Dracula z románu Brama Stokera. Neskôr si ľudia pod pojmom „upír“ začali predstavovať sladkého Edwarda zo ságy Twilight alebo postavy zo seriálu Upírske denníky. Predstavu ideálneho upíra necháme na vás, vedci sa totiž rozhodli, že sa upírom na zub pozrú z celkom iného uhla pohľadu.

Foto: Pixabay

Ako informuje Science Alert, vedci sa rozhodli zistiť, ako dlho by trvalo, kým by upírska apokalypsa zasiahla celé ľudstvo. Fyzik Dominik Czernia z krakovského inštitútu jadrovej fyziky pred časom objavil štúdiu, v ktorej sa medzinárodný tím vedcov zaoberal matematickými modelmi interakcie medzi ľuďmi a upírmi v literárnej a filmovej fikcii.

Zvíťazí človek alebo upír?

Na základe toho sa fyzik rozhodol, že sa tiež bude venovať upírom a vytvorí zábavnú online kalkulačku. Vďaka nej si vytvoríte vlastný model interakcie, kde si môžete určiť, aká je veľkosť ľudskej populácie, koľko bude upírov a z akého žánru budú a dokonca sa môžete rozhodnúť, či do príbehu zakomponujete aj lovcov upírov alebo nie.

Žiaľ, ak nie ste fanúšikom upírov, zábavka vám môže dať poriadne zabrať. Vo väčšine modelov má totiž ľudská rasa len minimálne šance a takmer vždy zvíťazia upíri. Ak však v sebe máte jemnú dušu matematika a milujete štatistiku, nevešajte hlavu. Kalkulačka vám ponúka možnosť sledovať vojnu medzi ľuďmi aj upírmi, napríklad aj za pomoci grafov.

Foto: Unsplash

Czernia sa pre Science Alert vyjadril, že upírskej zábavke sa venoval vo svojom voľnom čase viac ako mesiac a dalo mu to poriadne zabrať. Chcel však vytvoriť niečo, čo by atmosférou skutočne pripomínalo upírsku apokalypsu. Dodáva, že kalkulačka kombinuje dve veci, ktoré má naozaj rád a to vedu a fikciu. Kalkulačka je dôkazom toho, že rôzne matematické modely je možné aplikovať takmer kdekoľvek. Matematickými rovnicami môžete popísať napríklad aj predmetnú upírsku apokalypsu.

Science Alert

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články