Foto: Instagram.com

Moderné technológie pre ňu nie sú žiadny problém.

Blogerka Dagny Carlssonová je vďaka svojmu veku a životnej energii už pár rokov hviezdou nielen v domácom Švédsku, ale aj na celom svete. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že sa blogovaniu venuje v naozaj úctyhodnom veku – má 105 rokov.

Tejto vášni podľahla len nedávno, keď si vo veku 99 rokov kúpila svoj prvý počítač, naučila sa na ňom pracovať a momentálne sa môže pýšiť titulom najstaršia blogerka sveta. Jej životný príbeh bol v roku 2015 inšpiráciou pre vznik dokumentu s názvom Život začína po stovce.

Pri svojom počítači trávi každý večer, kde pravidelne píše nové a nové blogy na rôznorodé témy podľa dňa, nálady, okolností a situácií, ktoré ju každý deň stretávajú. V jednom prípade spomína na detstvo, inokedy vysvetľuje švédske tradície alebo radí, ako hospodáriť s vlastnými financiami.

Vo svojom blogu vystupuje pod menom Bojan, no najviac nás môže mrzieť to, že píše vo švédčine. Ale ani to nie je neprekonateľnou prekážkou, veď na svojom blogu má už miliónové návštevy, a to aj vďaka prekladaču. To všetko len svedčí o tom, že aj napriek nie úplne presnému a zrozumiteľnému prekladu to ľudí neodradí a stále si jej blogy radi prečítajú.


Veľkej popularite sa jej dostáva predovšetkým vďaka jej životnej energii, radosti a užívania si života, a to aj napriek jej vysokému veku. Okrem iného sa dočkala aj malej hereckej úlohy vo filme Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol, čo je len dôkazom toho, že jej životná energia je snáď nevyčerpateľná.

Napriek zvýšenej popularite si takéto príležitosti nesmierne váži a považuje to za splnený sen a odkazuje každému, že nikdy nie je neskoro si plniť svoje sny. Jedným z jej najznámejších vyjadrení je veta, ktorá len potvrdzuje jej chuť do života, no zároveň si uvedomuje jeho krehkosť a aj to, že nikdy nevieme, koľko času nám ešte ostáva. Predovšetkým v takomto pokročilom veku.

„Ostáva mi pár rokov života, tak je čas si ich poriadne užiť!“

Svoj koníček doslova miluje, no okrem blogovania podľahla aj technológiám, a tak sa nebráni ani tým najmodernejším vychytávkam. Veď nie je tomu tak dávno, čo sa táto starenka, ktorá nám môže byť všetkým inšpiráciou, nechala nahovoriť na to, aby vyskúšala virtuálnu realitu, ktorá sa jej očividne veľmi páčila.

Pozri aj: Toto je najzábavnejší rozhovor Stephena Hawkinga, aký kedy vznikol. Video dokazuje, že geniálny vedec mal tiež perfektný zmysel pre humor

Uložiť článok

Najnovšie články