foto: Unsplash

Pláže sú často jedným z miest, na ktorých sa nachádza veľké množstvo odpadu.

Plastový odpad je nebezpečný ako pre nás, tak aj pre všetky živé organizmy na našej planéte. Odstránenie tohto druhu odpadu je náročné, no nevyhnutné. Ako informuje portál Ladbible, najnovšie vynašli kanadskí študenti spôsob, ako sa zbaviť mikroplastov z pláží. 

Kanadskí študenti z University of Sherbrooke v Quebec vytvorili špeciálny prístroj, ktorý funguje na princípe vysávača. Jeho názov je Hoola One a dokáže odstrániť mikroplasty z piesku bez toho, aby poškodil pláž.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Atelier Lamoureux (@atelier_lamoureux),

Celý prístroj vznikol len ako školský projekt dvanástich študentov. Tí sa rozhodli problém riešiť a navrhli tak prístroj, ktorý ukladá piesok a plasty do nádrže s vodou. V tejto nádrži plasty plávajú na povrchu, kým piesok klesá na dno. To znamená, že piesok sa vráti späť na pláž bez poškodenia a úplne čistý.

Prístroj Hoola One funguje na rovnakom princípe ako bežné vysávače s tým rozdielom, že sa zameriava na karcinogénne mikroplasty.

Študenti boli pri vytváraní projektu inšpirovaní havajskou plážou Kamilo Beach, ktorá si za posledné roky kvôli obrovskému množstvu odpadu vyslúžila nepríjemnú prezývku „Trash Beach“. Pláž sa takisto pokladá za jedno z najšpinavších miest na Zemi.

Problém je totižto v tom, že na pláži sa hromadia tony plastov a iného odpadu, ktoré sem prichádzajú z miesta nazývaného Veľký pacifický kôš. Je to miesto, kde je zvýšená koncentrácia morského odpadu v oceáne. Až 90% celkového odpadu, ktorý sa na túto pláž dostane, tvoria plasty, ktoré sú nebezpečné pre všetky živé organizmy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa small. (@sixmilesacrosslondon),

Sam Duval, zakladateľ Hoola One, sa pre Hawaii Public Radio vyjadril: „Urobili sme výskum a uvedomili sme si, že na svete nie je žiadny prístroj, ktorý by robil tento druh práce. Tak sme si povedali, že niečo takéto vymyslíme a urobili sme to.“

Vytvorenie tohto stroja a jeho používanie trvalo dlhší čas, no stálo to za to. Dnes tento stroj pracuje na havajských plážach a za jednu minútu dokáže prefiltrovať cez tri galóny piesku.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články