Foto: Five Years [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Kanadské mestečko zmení svoj názov.

Kanadské mesto Asbestos chce v budúcom roku zmeniť svoje meno. To dnešné totiž podľa miestnej radnice odrádza investorov a brzdí ekonomický rozvoj. Mesto, ktoré leží v provincii Quebec, asi 130 kilometrov východne od Montrealu, za svoj názov vďačí azbestu, ktorý sa kedysi využíval ako ohňovzdorný materiál. Neskôr sa ale zistilo, že je karcinogénny.

Približne sedemtisícové mesto Asbestos dostalo svoje meno už v 19. storočí kvôli baniam, z ktorých sa v jeho okolí ťažil chryzotil, jedna z foriem azbestu. V roku 2011 sa ale bane zatvorili.

Po debate, ktorá sa v Asbestos viedla takmer rok, sa miestni rozhodli, že budúci rok sa názov mesta zmení. Podľa radnice totiž názov mesta fungoval “ako brzda pri úsilí o rozvoj hospodárskych vzťahov v cudzine”.

Nové meno mesto vyberie radnica po debate s miestnimi obyvateľmi. Pri výbere chce zohľadniť históriu oblasti, v ktorej sa mesto rozkladá.

Azbest, ktorý má vynikajúce izolačné vlastnosti a je ohňovzdorný, bol často používaný na stavbách, kým sa nezistilo, že je rakovinotvorný. V mnohých krajinách sveta je jeho užívanie zakázané. Kanada jeho výrobu, využívanie, vývoz a dovoz zakázala ešte len vlani.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )