theatlantic.com

theatlantic.com

Branislav Blaško / / Veda
Americký štát Kalifornia zatiaľ nezasiahlo zemetrasenie, pred ktorým varovali seizmológovia.

Tamojšie jazero Salton Sea však každý deň návštevníkom pripomína skazu. Vedci tam navyše objavili nový tektonický zlom.

Salton Sea bolo v minulosti rušnou a obľúbenou dovolenkovou destináciou. Teraz sú na jeho brehoch mŕtve ryby a rozpadávajúce sa zvyšky bývalých bufetov a ubytovacích zariadení. Zastaví sa tam len zopár zvedavých turistov, no vedci tam majú čo robiť.

Veľké jazero na juhu Kalifornie sa nachádza na južnom okraji tektonického zlomu San Andreas. Minulý týždeň tam seizmológovia zaznamenali viac než 200 menších otrasov počas jediného dňa a mnoho ďalších počas nasledujúcich dní. To mohlo byť predzvesťou jedného silného zemetrasenia. Úrady preto vydali varovanie. Najväčšia pravdepodobnosť bola do utorka tohto týždňa a najhorší scenár hovoril o sile viac než sedem stupňov.

„Zvýšené riziko vo veľkom ustúpilo na úroveň bežnú v Kalifornii každý deň,“ uviedol seizmológ Rob Graves. Kaliforniou sa ťahá tektonický zlom San Andreas, ktorý sa končí práve na okraji Salton Sea. Hypocentrum minulotýždňových otrasov sa nachádzalo 4,8-11,2 kilometra pod jazerom.

Vedcov postavilo do pozoru nielen množstvo najnovších otrasov, ale aj nové zistenie. Na východnom okraji jazera totiž objavili nový, potenciálne nebezpečný tektonický zlom. Vedie paralelne so zlomom San Andreas, oznámili v časopise Americkej seizmologickej spoločnosti.

„Na základe charakteru zlomu môžeme povedať, že akumuloval napätie z väčšieho systému San Andreas. Bez údajov o zemetraseniach z nového zlomu však nevieme povedať, či sa priamo ovplyvňujú v hĺbke alebo v čase,“ povedal seizmológ Graham Kent.

Podľa ďalšej vedkyne je potrebný rozsiahlejší výskum. „Je dôležité pochopiť vzťah tohto zlomu k ostatným zlomovým systémom v tomto geologicky zložitom regióne,“ uviedla Valerie Sahakianová. Ďalšie bádanie podľa nej možní určiť riziká, ktoré zlom predstavuje.

Na brehoch Salton Sea tak bude vďaka vedcom opäť rušnejšie. Naposledy tam bolo rušno v 80. rokoch minulého storočia, keď ho obliehali davy turistov. Odvtedy jazero a život v ňom zomiera. Príčinou v tomto prípade nie sú pozemné sily, ale človek.

Najväčšie jazero v Kalifornii vzniklo v roku 1905 pretrhnutím hrádze na rieke Colorado. Na jeho brehoch vyrástli mestečká plné ubytovacích zariadení, kempov, reštaurácií a bufetov, jachtárskych klubov a detských ihrísk. Na jazere sa konali preteky člnov a mnoho ďalších podujatí. Na vrchole slávy, v 50. a 60. rokoch minulého storočia, ho navštevovalo 1,5 milióna ľudí ročne. Potom sa ľudia začali vytrácať a väčšina zariadení je v súčasnosti schátraná. Príčinou je neznesiteľná slanosť vody.

Slanosť vody v jazere je podľa americkej geologickej služby USGS v priemere 48.000 miligramov na liter, čo je približne o 30 percent viac než slanosť Tichého oceánu. Do jazera vtekajú tri rieky, respektíve poľnohospodárske kanály. Po desaťročia prinášali minerály z poľnohospodárskej pôdy a chemikálie z hnojív. To malo za následok zvyšujúcu sa slanosť vody. Prispela k tomu aj vysoká miera odparovania v horúcom púštnom regióne.

Teraz je väčšina pobrežia opustená, prežíva len zopár kempov. Rušné časy len smutne pripomínajú hrdzavé konštrukcie bývalých bufetov a schátrané budovy. Na prvý pohľad je viditeľné, o koľko ustúpila hladina vody. Slanosť a znečistenie vody dokumentujú mŕtve ryby na brehu. Vyzerajú, ako by ich niekto naložil v soli a usušil na neúprosnom púštnom slnku.

Vedci sa už roky snažia tento proces zvrátiť, napríklad pumpovaním čistej vody do jazera. Salton Sea totiž bývalo nielen obľúbeným rekreačným strediskom, ale je aj významnou zastávkou viac ako 400 druhov migrujúcich vtákov.

TASR
0
Komentovať (0)