Foto: NASA Goddard

Môže spôsobiť výpadky krátkovlnného rádia.

Slnko sa nachádza vo veľkej aktivite, čo znamená, že sa na podobné javy musíme pripraviť. Dnešný deň zasahuje našu planétu geomagnetická búrka triedy G2, ktorú zapríčinila erupcia na Slnku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Oblaky plazmy

Ako informuje portál o počasí iMeteo, s odvolaním sa na Space Weather, geomagnetická búrka môže spôsobovať výpadky krátkovlnného rádia. Model od NOAA Space Weather Prediction Center predpovedal prichod až troch oblakov výronov slnečnej plazmy.

Postupný príchod týchto oblakov, označovaných tiež skratkou CME (coronal mass ejection), spúšťa geomagnetickú búrku. Tá okrem iného môže spôsobiť aj polárnu žiaru.

Kanibalistická CME

Avšak, nahromadenie CME môže spôsobiť vytvorenie tzv. kanibalistickej CME. K nej dochádza, keď jeden výron dobehne ďalší, ktorý sa pohybuje pomalšie a potom vytvárajú geomagnetické búrky. Môže tak vzniknúť dokonca aj geomagnetická búrka triedy G3. Portál iMeteo tiež pripomína škálovanie búrok, pričom G1 sú najslabšie a G5 najsilnejšie. Tie by mohli spôsobiť veľké výpadky a mať teoreticky ničivý vplyv na infraštruktúru.

Uložiť článok

Najnovšie články