Foto: Warner Bros

Mnoho hercov, ktorých považujeme za najlepších na svete, vyberáme podľa veľmi jednoduchých kritérií.

Buď je to popularita ich diel, zárobok jednotlivých filmov alebo množstvo ocenení, ktoré získali. Avšak sú tu aj herci, ktorých pozná masové publikum o čosi menej, no nie sú o nič horší ako Leonardo DiCaprio, Tom Hanks alebo Brad Pitt. Jedným z nich Joaquin Phoenix, ktorý sa nikdy okľukou nevyhýbal Hollywoodu, no do histórie sa zapísal ako herec, ktorý sa činí najmä v nezávislých a indie filmoch.

Joaquin je veľmi nezvyčajnou tvárou. Nie len pre netradičnú filmografiu, ktorá je dôsledkom dlhoročnej kariéry, ale aj pre netradičný vzhľad. Ako chlapec sa narodil s rázštepom, ktorý ho pochopiteľne sprevádza celým životom. Napriek tomu by ste určite nepovedali, že ide o škaredého či nesympatického muža. Svetovú popularitu si získal pravdepodobne s filmom 8 MM, v ktorom si zahral po boku Nicolasa Cagea. Napriek tomu, že ide o fantastického herca, Phoenix je sám voči sebe veľmi kritický a nikdy nie je spokojný so svojim výkonom.

Two Lovers

Film sleduje príbeh Leonardoa, ktorého v hlavnej úlohe stvárnil Phoenix. Ten sa vracia domov po neúspešnej samovražde. Pri návrate do rodného Brooklynu spoznáva dve ženy, ktoré si zahrali Gwyneth Paltrow a Vinessa Shaw. Jedna z nich je krásna susedka a druhá je milé dievča, s ktorým ho chcú dať Leonardovi rodičia dokopy. On sa tak musí rozhodnúť medzi túžbou a láskou, čo však nie je jednoduché, pretože táto dilema by ho mohla pripraviť o život.

Inherent Vice

Skrytá vada sa odohráva v Kalifornii a príbeh je zasadený do 70. rokov minulého storočia. Joaquin tu hrá súkromného detektíva, ktorého bývalá priateľka presvedčí, aby prešetril zmiznutie bohatého realitného makléra. Časom sa však veci začínajú viac zamotávať a táto vizuálne zaujímavá a napätá dráma vás pohltí najmä netradičnou hlavnou postavou a jej netradičnými vyšetrovacími metódami. Toto psychedelické dielo bolo nakrútené na motívy knihy Thomasa Pynchona a poteší drsným pohľadom na skorumpovanú políciu, neonacistov, gangstrov, drogových dílerov, federálnu vládu a hlavného hrdinu, ktorý je neustále pod vplyvom marihuany.

Her

Film Her je dielom alternatívneho režiséra Spika Jonzeho, ktorý sa v tomto prípade popasoval aj so scenárom. V spojitosti s Phoenixom vzniká mrazivá, efektná a ťažko hipsterská dráma zasadená do blízkej budúcnosti. Hlavný hrdina tu randí s umelou inteligenciou menom Samantha. Excelujúce herecké obsadenie, ohromujúce vizuálne spracovanie a absurdná myšlienka z tohto diela robia snáď najzaujímavejší film roku 2013.

8MM

Thriller 8MM je pravdepodobne filmom vďaka ktorému spoznal Phoenixa celý svet. V tomto diele si zahral po boku, vtedy už dobre známeho, Nicolasa Caga a aj keď ide len o vedľajšiu úlohu, rozhodne tu preukázal aj potvrdil svoj herecký talent. Táto mysteriózna kriminálka sa výrazne pričinila o smer, ktorým sa hercova kariéra pobrala vy by ste ju určite nemali vynechať zo zoznamu videných filmov.

We Own the Night

Noc patrí nám je film, ktorého strašidelné udalosti vás od počiatku zdrapnú a nepustia. Ruský gang úraduje v uliciach New Yorku a vyhladzuje zoznam policajtov, ktorých považuje za nežiadúcich. Phoenix tu hrá majiteľa nočného klubu, ktorý sa pokúša zachrániť ďalších dvoch mužov zákona, ktorí sú na zozname. Sú nimi jeho brat a otec, ktorých si zahrali Mark Wahlberg a Robert Duvall. Film bol prvýkrát uvedený na festivale v Cannes v roku 2007 a jeho režisér James Gray zaň bol nominovaný na Zlatú palmu.

I’m Still Here

Phoenix sa mimo hrania preslávil aj incidentom z roku 2010. Tým bol polo-dokumentárny film I’m Still Here, v ktorom hral samého seba. Pred začiatkom nakrúcania, ktoré prebehlo v tajnosti však vyhlásil, že končí so svojou hereckou kariérou a začne robiť rap. Nechal si narásť dlhú bradu a v tejto lži nechal svet po dobu dvoch rokov, z čoho nakoniec vzišiel len umelecký zámer. I’m Still Here mapuje to, čo sa dialo v priebehu týchto dvoch rokov a ako sa podarilo Phoenixovi oklamať celý svet svojim škandalóznym správaním.

Walk the Line

Vo filme Walk the Line si Joaquin Phoenix zahral autora rovnomennej piesne, teda Johnnyho Casha. V životopisnom filme stvárnil tohto legendárneho hudobníka, za čo získal aj nomináciu na Oscara. Výhru ceny akadémie žiaľ neutŕžil, no za svoj výkon získal Zlatý Glóbus a film samotný dostal 5 rôznych Oscarových nominácii. Film mapuje Cashovu cestu v 50. rokoch a dotýka sa tém ako láska, väzenie, rock ‚n roll či drogy.

Irrational Man

V snímku Iracionálny muž si Phoenix zahral vysokoškolského profesora filozofie, ktorý sa dostal na emocionálne dno. Nedokáže písať, dýchať a dokonca sa nemôže ani rozpamätať na zmysel života. Dráma Woodyho Allena, v ktorej sa výnimočne nechopil hereckej úlohy sleduje osud alkoholika. Ten si jedného dňa vypočuje v reštaurácii cudzí rozhovor a to mu celkom zmení prístup k životu. Jeho činy sa však dotknú aj ľudí okolo neho.

The Immigrant

The Immigrant je príbehom dvoch Poliek Ewy a Magdy, ktoré sa v roku 1920 presťahovali do USA v túžbe za lepším životom. Do cesty im však čoskoro vkročí Bruno, do ktorého sa Ewa zamiluje. Bruna, ktorý začal naivnú Poľku nútiť k prostitúcii si zahral samozrejme Joaquin Phoenix a dokázal tak, že vie zahrať aj nie celkom kladné postavy.

You Were Never Really Here

V poslednom filme na tomto zozname, ktorý sa ešte nestihol dostať do slovenských kín, si Phoenix zahral starnúceho vojenského veterána, ktorý má množstvo jaziev na tele aj na duši. Jeho povolanie je v celku netradičné, keďže Joe zachraňuje ženy, ktoré sa stali obeťou obchodu s bielym mäsom. Jeho služby si najme významný senátor, ktorý chce, aby mu priviedol späť jeho maloletú dcéru. Tá skončila v jednom z anonymných domov, kde rozkvitá detská prostitúcia. Jeho misia však nezostáva pri záchrane, keďže Joe zasiahne do pedofilnej siete, ktoré má skutočne hlboké korene.

Pozri aj: Rosamund Pike je neraz podceňovaná herečka. Týchto 12 filmov to jednoznačne dokazuje

Príbehy
0
Komentovať (0)