foto: Marko Erd

Bratislava počas víkendu zo 7. na 8. októbra nezaspala. Postaral sa o to prestížny medzinárodný umelecký festival Biela noc, ktorý po minulotýždňovom úspechu v Košiciach zavítal aj do nášho hlavného mesta. Aký bol tretí bratislavský ročník tohto projektu?

Na návštevníkov čakalo množstvo stanovíšť, rôzne svetelné, interaktívne či audiovizuálne inštalácie, objekty, performance, projekcie, mapping, výstavy, koncerty, filmy alebo divadelné predstavenia. Program bol bohatý. Ulice Bratislavy zaplavili tisícky ľudí, ktorí boli zvedaví na to, čo si tento obľúbený festival a jeho organizátori pre nich pripravili tentoraz.

Každý návštevník sa mohol vďaka mapke alebo mobilnej aplikácii dobre orientovať v jednotlivých umeleckých zastávkach a vybrať si pre neho to najzaujímavejšie. Mapka ponúkala aj odporúčané trasy, medzi ktorými bola napríklad tá pre rodiny s deťmi či vodná trasa, vedúca popri Dunaji. Sem sa zaraďovala napríklad aj svetelná interaktívna inštalácia Vlnka od domácich tvorcov Braňa Bernára a Jakuba Pišeka, ktorá spájala petržalský breh – Nové Lido s Nábrežím Eurovea. Umelci prezentujúci svoje diela mali zastúpenie aj z Českej republiky, Talianska, Francúzska či ďalekej Kanady alebo Peru.

foto: Jaro Novák

Bratislava ako súčasť vesmíru

Ani tento rok nechýbali headlinery, ktorí rozhodne pútali najväčšiu pozornosť. Centrum Starého mesta patrilo svetelnému objektu, Fantastic Planet – piatim Humanoidom z dielne austrálskej umelkyne Amandy Parer. Tieto diela nadľudských rozmerov evokovali obsadenie mesta humanoidmi.

Umelec Luke Jerram z Anglicka divákov očaril svojím svetelným objektom, veľkolepým mesiacom s priemerom 7 metrov, ktorý „pristál” v Medickej záhrade. Nešlo len o jednoduchú maketu, toto dielo sa skladalo z podrobných záberov NASA z povrchu reálneho mesiaca.

foto: Gaspophotography

Svietili aj všetky symboly Bratislavy

Rozsvietili sa aj dominanty našej metropoly, ako napríklad Bratislavský hrad s projekciou Zoči-voči s hradom, budova Slovenského národného múzea ožila vďaka mappingu Diogenov Fraktál, na Starom moste svietilo niekoľko lúčov a Slovenský rozhlas opäť hýril farbami.

Okrem vonkajších inštalácií na návštevníkov čakali aj tie interiérové, tie boli k dispozícii tým, ktorí si zakúpili BN pass. Jeho kúpou tak podporili aj ďalší ročník tohto festivalu. Biela noc prilákala do nočných ulíc Bratislavy množstvo návštevníkov, miestami bolo obtiažne premiestňovať sa po preplnených chodníkoch, čo len dokazuje to, že ľudia o takýto druh umenia majú obrovský záujem.

Pozrite si výber najlepších fotografií

bielanoc.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )