foto: Unsplash

Pravý jedlík by mal svoje jedlo poznať.

Ak vám chutí, nie je to žiadna veda. No zároveň je dobre vedieť čo máte na tanieri. Ozajstný gurmán sa vyznačuje tým, že vie nielen doceniť kvalitne pripravené jedlo, no pozná aj fakty na jeho pozadí. Trúfate si na tento kvíz o jedle?

Ak aj nebudete poznať všetky správne odpovede, nič sa nedeje. Je totiž plný zábavných faktov, ktoré pri najbližšej kolektívnej večeri určite zúžitkujete. Takže dobrú chuť.

Ak vás kvíz zaujal, navštívte sekciu kvízov na našej stránke, kde ich nájdete omnoho viac.

Z čoho sa vyrába wasabi?

Pixabay

Wasabi môžeme poznať najmä ako obľúbenú omáčku k suši či arómu v čipsoch. V skutočnosti však ide o japonský zelený chren.

Ktorý plod nepatrí do rodu ružovitých?

Unsplash

Je to prekvapivé, no do rodu ružovitých spadá obrovské množstvo ovocia. Hrozno však medzi ne nepatrí.

Pizza bola kedysi jedlom chudobných Talianov. Je to pravda?

Unsplash

Pizza bolo pôvodne jedlom ktoré si chudobní Taliani vymysleli z ľahko dostupných surovín. Pečivo, paradajky a syr tak dali podobu tomu, čo dnes poznáme pod názvom margherita.

Koľko hot dogov dokázal zjesť svetový rekordman za desať minút?

Unsplash

Predošlý rekord, ktorý vládol od roku 2013, bol 69 hot dogov za desať minút. Zlomený bol až tento rok v máji, no nikto doposiaľ za tak krátky čas nedokázal zjesť 90 hot dogov.

Inkovia využívali čokoládu ako platidlo. Je to pravda?

Unsplash

Je pravda, že čokoládu využívali juhoamerické civilizácie, ako platidlo. Avšak Inkovia medzi nimi neboli. Platba čokoládou bola výsadou Mayov a najmä Aztékov.

Koľko hamburgerov predá McDonald's každú sekundu?

Unsplash

Pobočky "McDonaldu" po celom svete predajú každú sekundu 75 hamburgerov. To znamená, že každý deň ich zmizne z pultov 6,5 milióna. Ročne tým pádom McDonald's predá viac ako 2,3 miliardy hamburgerov.

Med má liečivé účinky. Je to pravda?

Unsplash

Nie nadarmo sa pije počas chrípky čaj s medom. Jeho účinky sú skutočne zázračné. V 19. storočí sa ľudia domnievali, že podobné účinky majú aj paradajky. V tomto čase ľudia "užívali" kečup vo forme tabliet.

Kde je jedovatá huba, ušiak obyčajný, považovaná za delikatesu?

Wikimedia

Japonci majú smrtiacu rybu a Škandinávci jedovatú hubu. Podľa kritikov jedál však skutočne ide o výnimočnú chuť.

Čoho je káva bohatým zdrojom?

Unsplash

V káve nenájdete ani "najmenšiu zmienku" o Vitamíne B6. To isté platí pre sacharidy, ktoré sa však v malom množstve nachádzajú v espresse. Káva je ale veľmi bohatá na antioxidanty a tak je vaša ranná šálka "turka" popravde veľmi prospešná.

Sú muškátové oriešky halucinogénne?

Unsplash

Ak budete konzumovať muškátový oriešok vo väčšom množstve, je tu vysoká šanca, že na vás bude mať psychedelický dopad.