Ilustračná foto: Pixabay

V pondelok 11. novembra nás čaká na oblohe niečo výnimočné.

Jav, ktorý nastáva približne 13-krát za storočie sa najbližšie odohrá už 11. novembra. Prechod planéty Merkúr popred Slnko je skutočne vzácny astronomický jav, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Ak si chcete pozrieť, aké astronomické udalosti nás čakajú ešte tento rok, pozrite si tento odkaz.

Ako informuje web astro.cz, ak premeškáte tento úkaz na budúci pondelok 11. novembra, najbližšie si ho budete môcť pozrieť až na jeseň roku 2032.

Prechod bude trvať približne 5 a pol hodiny a Merkúr vstúpi pred ľavý okraj slnečného disku okolo 13:35 SEČ. Prechod sa bude javiť ako posun čiernej bodky po Slnku. Slnko však bude zapadať práve vtedy, keď bude úkaz na maxime. Ak by ste chceli vidieť celý priebeh, museli by ste zamieriť do Južnej Ameriky.

Porovnanie veľkosti Merkúru a Zeme. Foto: Wikimedia/Public Domain

Pozorovanie tohto nebeského divadla však môže byť nebezpečné bez patričného vybavenia. Pozerať sa do Slnka bez špeciálnych filtrov je vždy zlý nápad, ktorý môže natrvalo poškodiť zrak.

Keďže Merkúr nie je veľká planéta, pozorovať tento jav je vhodné najmä ďalekohľadom, ktorý je vybavený špeciálnym filtrom na sledovanie Slnka. Takýto ďalekohľad však väčšina ľudí nemá, preto ak chcete bezpečne sledovať tento úkaz, môžete skúsiť navštíviť blízke observatória či pozorovateľne, ktoré si tento jav určite nebudú chcieť nechať ujsť.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )