Continental film

Petra Sušaninová / / Film
Únos jednoznačne patrí medzi najsledovanejšie filmy na Slovensku. V kinách vyvolal rekordný divácky záujem.

Ak ste náhodou nezachytili, o čom film presne je, dielo poskytuje náhľad do zákulisia nečistých politických a mafiánskych praktík na Slovensku. Dej je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia 90. rokov. Vznikol po taktovkou režisérky a scenáristky Mariany Čengel Solčanskej a sledovanosťou prekonal napríklad aj film Juraja Jakubiska, Bathory.

Politický thriller sa blysol nie len strhujúcim dejom, ktorý verne opisuje časy mečiarizmu, kedy sa mafiáni a politici neštítili žiadneho zločinu, len aby dosiahli svoje ciele a upevnili si mocenské pozície, ale aj skvelým hereckým obsadením. Hlavných úloh sa zhostili herecké osobnosti ako Maroš Kramár, Rebeka Poláková, Milan Mikulčík, Milan Ondrík či Kristína Farkašová.

 Hlavnú dejovú líniu tvorí únos prezidentovho syna do zahraničia. Ten spískala organizovaná skupina. Prezident sa totiž stane nepohodlným a musí predsa jestvovať spôsob, ako ho donútiť k poslušnosti.

Zaujímavosťou je, že thriller je vytvorený na základe skutočného príbehu, čo zrejme ulahodí najmä starším generáciám, ktoré si na udalosti ešte pamätajú. Jedna z hlavných postáv je však vymyslená. Je ňou mladá novinárka Marta, ktorá sa za každú cenu snaží domôcť spravodlivosti a odhaliť, prečo jej brat musel zomrieť, a prečo našla jeho odrezanú hlavu na dvore v ráno silvestrovských osláv. Čím viac pátra po vrahoch svojho brata, tým viac sa zamotáva do nekalých politicko-mafiánskych záležitostí. Práve vďaka nej sa dozvedáme, aké vlastne boli v roku 1993 vzťahy medzi predsedom a prezidentom, a čo vlastne k únosu a zmláteniu prezidentovho syna, mladého Kováča, viedlo.

Divákov poteší snaha o čo najvernejšie vyobrazenie, detaily v kostýmoch, ale aj prostredie, ktoré mimoriadne verne zachytáva atmosféru života v 90. rokoch.  Tento film je prvý svojho druhu. Okrem samotnej hlavnej dejovej línie ukazuje aj to, čo únosu mladého Kováča predchádzalo a prečo musel v mocenskom boji zaplatiť vlastným životom Róbert Remiáš.

Ak ste sa nestihli pridať k davom, ktoré film videli v kinách, alebo by ste si film radi pozreli ešte raz, máte možnosť urobiť tak dnes večer, v pohodlí domova. Únos si môžete pozrieť na stanici STV1 už dnes, 1.10.2017 o 22:05.

Pozri aj: Politická kauza Gorila sa dostane do kín, už teraz na nej pracujú tvorcovia známych slovenských filmov

rtvs, csfd
0
Komentovať (0)