foto: Jaro Novák

Najznámejšia politická kauza pôjde do kín. Slovenskí tvorcovia sa rozhodli natočiť priebeh Gorily.

Slovenský film ožíva. Čoraz viac sa teší úspechu doma aj v zahraničí a práve teraz vzniká ďalší. Opäť sa zahryzne do politickej témy. Tentoraz tej najznámejšej. 

Filmy slovenských tvorcov zažívajú slávu ako ešte nikdy predtým. V zahraničí sa dostávajú čoraz viac do povedomia a zapĺňajú sály domácich kín. Najnovšie sa pracuje na projekte Gorila. Je vám ten názov známy? Tvorcovia filmov Kandidát a nedávnej novinky Čiara sa rozhodli sfilmovať neslávne známu kauzu. Tá otriasla slovenskou politickou scénou v rokoch 2011 až 2012. Podľa tvorcov ide o stále aktuálnu tému. Chcú ňou osloviť široké publikum.

Wikimedia

Projekt sa momentálne nachádza v štádiu písania scenára. Toho sa zhostil Peter Balko, ktorý pracoval ako scenárista aj pre filmy Kandidát a Čiara. Režisérom je Jonáš Karásek, ten má svoj podpis už pod spomínaným Kandidátom z roku 2013. „Gorila bola určite kauza, ktorá pohla Slovenskom a zmobilizovala davy,“ hovorí o jednej z nájznámejších káuz politickej scény u nás Jonáš Karásek pre Stratégie a dopĺňa: „Verejnosť sa začala viac zaujímať o prepojenia finančných skupín a politikov.“ Producentka sama uvádza, že by radi počas tvorby filmu oslovili aj priamych aktérov: Haščáka, Fica či Malcháreka, momentálne si však nie je celkom istá tým, či sa im to reálne podarí. Skeptický je v tomto smere aj samotný režisér.

Wikipedia

Film nemá byť dokumentárnym snímkom ale fikciou. Jeho ústrednou témou však zostane uniknutý spis, ktorý zaznamenáva rozhovory oligarchu s politikmi. Určité prepojenia s realitou tak vo filme jednoznačne budú. Po uniknutí spomínaného rozhovoru na verejnosť sa ho okamžite chopia médiá a príbeh sa začína. V tom nás čaká dráma, thriller a rôzne životné osudy viacerých postáv. Producentkou je Wanda Adamík Hrycová, ktorá sa vyjadrila, že chce robiť aktuálne a relevantné veci, a tou je podľa nej práve Gorila. Zároveň zdôrazňuje, že chystajú hraný film, čo znamená, že diváci okrem podobností s realitou môžu očakávať aj dávku fikcie. Práve z tohto dôvodu sa tvorcovia neboja prípadných súdnych sporov. „Tento film by mal byť fikcia. S realitou bude mať podobný možno len motív sledovania, korupcie a úniku informácie,“ dodáva pre Stratégie režisér.

Premiéra v kinách je naplánovaná na začiatok roka 2020, pričom natáčať sa má už rok predtým. Už teraz jednoznačne vieme, že kiná budú opäť plné.

Pozri aj: Bol zverejnený trailer k filmu Mečiar. Počin Terezy Nvotovej bude mať premiéru už v októbri

strategie.hnonline.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy