Denis Belitsky

Alexandra Geletová / / Svet
U našich východných susedov, na Ukrajine, sa nachádza jeden vrch, z ktorého sa návštevníkom núka jeden z najkrajších výhľadov na celé pobrežie Krymu. Zároveň sa jedná aj o najveternejšie miesto Ukrajiny, či miesto s najväčšou dávkou hmly.

Hoc je známe, že Európa patrí k najnižším svetadielom, kedže dosahuje najnižšiu priemernú nadmorskú výšku, ani tento faktor nezabráni tomu, že hoc je to svetadiel nízky, aj on má kopu nádherných pohorí, ktoré sa oplatí vidieť. A ako to už s vysokými kopcami býva, na konci každej náročnej púte smerom hore nás čaká nádherný výhľad. Magickými výhľadmi, z ktorých sa dá kochať na okolitý svet určite nikto nepohrdne. No a vraj jeden z tých najkrajších výhľadov Európy sa nachádza u našich východných susedov – na Ukrajine.

Sergey Anashkevitch
Sergey Anashkevitch

Nebolo to až tak dávno, čo bol štát Ukrajina skloňovaný po celom svete v nie práve najlepšom svetle. Veľké nepokoje a spory zasiahli domácich obyvateľov, ale určite aj zvyšok sveta. Taktiež je známe, že sa častokrát predmetom sporov stal polostrov Krym. Aby sme sa však zamerali na to pozitívne, nechajme na chvíľu všetko stranou. Práve na tomto polostrove, v jeho južnej časti sa nachádza aj pásmové pohorie, ktoré je známe ako Krymské vrchy. Tie sa môžu popýšiť hneď niekoľkými naozaj nádhernými vrchmi, no predsa len je jeden z nich ten najkrajší.

Sergey Anashkevitch
Sergey Anashkevitch

Jedná sa o vrch Ai-Petri, vyhasnutú sopku, ktorá sa nachádza blízko Jalty a nad mestečkom Alupka. Leží v nadmorskej výške viac ako 1230 metrov nad morom. Názov tohto vrchu má grécky pôvod, a ak by sme to preložili, mohlo by to znamenať aj vrch Svätého Petra. Ai-Petri je miesto s najväčším počtom hmlistých dní  (rekord je 215 dní), a to nielen na rozsiahlom Kryme, ale v celej Ukrajine. Jedná sa zároveň aj o najveternejšie miesto, keďže vietor tu neutíchne a stále duje pokojne aj po dobu 125 dní.

Sergey Anashkevitch
Sergey Anashkevitch

Vrchol sa stal symbolom južného pobrežia ale taktiež aj celého Krymského polostrova. Je veľkým lákadlom pre turistov a rozhodne sa netreba ničomu diviť, kedže návštevníkovi sa po celý rok ponúka nádherný panoramatický výhľad na celé juhovýchodné pobrežie Krymu. Práve tento okúzľujúci výhľad je návštevníkmi pokladaný za jeden z najkrajších. Na vrchol sa dá dostať lanovkou, ktorá berie cestujúcich z Alupky a odvezie ich až do priameho centra vrchu Ai-Petri. Táto lanovka je atrakciou sama o sebe. Skladá sa z dvoch častí, pričom medzi oboma zastávkami nie sú žiadne podporné veže. Lanovka však nie je jediný prostriedok. Hore sa dá dostať aj autom. Cesta prechádza cez najvyšší vodopád v celej Ukrajine.

Denis Belitsky
Denis Belitsky

A čo robiť keď už ste raz hore? Pre návštevníkov je pripravených mnoho kaviarní a reštaurácií, v ktorých si môžete vychutnať typickú kuchyňu alebo cukrovinky. Taktiež je pre turistov atraktívna preslávená jaskyňa Trehglazka, alebo útes Shisko s výhliadkou na Čierne more. Obľúbenou atrakciou je aj malá kovová zemeguľa, ktorej sa všetci snažia dotknúť. V lete si vychutnáte jazdu na koňoch, bicykloch alebo paragliding, v zime vás zase zlákajú zasnežené svahy.

airpano.com
airpano.com
mynatour.org
mynatour.org

Pozri aj: TOP 40: Menej známe miesta sveta, ktoré by si mal navštíviť ešte skôr, ako sa zaplnia turistami

interez.sk (Alexandra Geletová), charismaticplanet.com


Komentovať (0)