Ilustračné foto: Pixabay

Prezidentka podpísala zákaz predaja zahrievaných tabakových výrobkov s arómou.

Predaj zahrievaných tabakových výrobkov s arómou bude od roku 2025 zakázaný. Vyplýva to z novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov, ktorú v utorok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novelu zákona schválili poslanci Národnej rady (NR) 13. februára. Nová legislatíva súvisí s transpozíciou európskej smernice.

Zákaz uvádzať na trh tabakové výrobky s charakteristickou arómou alebo obsahujúce arómy v akýchkoľvek ich zložkách už existuje pre cigarety a tabak na vlastnoručné zhotovenie cigariet. Po novom sa má rozšíriť aj na spomínané zahrievané tabakové výrobky.

Zákaz mal platiť už od marca

Zákaz sa mal na Slovensku pôvodne zaviesť už od 1. marca tohto roka. V okolitých štátoch sa však eurosmernica zavádza do národnej legislatívy až od začiatku budúceho roka, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na prípravu podnikateľov na riadne uplatňovanie nových požiadaviek a obmedzení.

Účinnosť novely zákona sa preto na Slovensku stanovila tiež na 1. január 2025, čím sa zosúladí s očakávanými účinnosťami zmien v okolitých štátoch. Zabráni sa tým na jednej strane nákupnej turistike a na druhej strane znevýhodneniu postavenia domácich podnikateľov.

Uložiť článok

Najnovšie články