Foto: Pixabay, Pexels

Na Islande produktom s palmovým olejom odzvonilo. Chcú chrániť tropické lesy a ich obyvateľov.

Palmovému oleju na Islande odzvonilo. Nie síce úplne, no i tak ide o veľký krok k ochrane tropických pralesov a zdravia obyvateľov tohto ostrovného štátu. Sieť supermarketov Iceland totiž zo všetkých svojich výrobkov odstráni palmový olej, ktorý je hrozbou nie len pre životné prostredie ale i zdravie človeka. 

Do konca roku 2018 odstráni britská sieť supermarketov Iceland palmový olej zo svojich 180 výrobkov. Richard Walker sa v mene vedenia spoločnosti vyjadril, že kým bude produkcia palmového oleja poškodzovať životné prostredie v ich výrobkoch tejto ingrediencii hovoria nie. Dodáva, že k zvyšovaniu povedomia o negatívnych dôsledkoch pestovania palmy olejnej sa rozhodol po návšteve Indonézie.

Foto: Wikimedia

Práve Indonézia je v produkcii palmového oleja svetovou špičkou. Týmto faktom sa však chváliť veľmi nedá. Dôsledkom neudržateľného rozširovania plantáží s palmou olejnou je totiž extrémne poškodzovanie životného prostredia. Plantážam musia ustupovať prastaré tropické lesy, ktoré farmári neraz nelegálne vypaľujú či vyklčujú. V závislosti od toho následne trpí aj miestna flóra a fauna. Vďaka priemyslu s palmovým olejom orangutany, tigre, nosorožce či slony stávajú v krajine kriticky ohrozenými druhmi. Okrem toho, že je tento druh oleja lacný nemá prakticky žiadnu výhodu. Škodlivý je navyše aj pre zdravie človeka.

Na Slovensku si na podobný krok aký podnikla sieť supermarketov Iceland budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Dovtedy je len na vás ako budete k nákupu produktov obsahujúcich palmový olej pristupovať. Je však pravda, že vyhnúť sa mu je v súčasnej dobe na domácom trhu veľmi obtiažne.

Pozri aj: Amazonský prales sa konečne dočkal úcty. Kolumbia uznala tropickému pralesu ľudské práva a začína boj za zelenú planétu

dailymail.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy