Foto: Pixabay.com

Všetci chceme žiť v mierumilovnej a pokojnej krajine. Vojnu a nepokoje chce len zopár jednotlivcov, ktorí to všetko sledujú z pomyselného bezpečia. Tak sa zdá, že Island je miesto, v ktorom sa oplatí žiť.

Island opäť vyhral titul najpokojnejšej krajiny. Aj bez armády a námorníctva táto krajina dokazuje, že život v mieri a pokoji nemusí byť len utópiou.

Výsledky správy, ktorá v tomto roku posudzovala globálny index mieru, jednoznačne označila Island za najpokojnejšiu krajinu na svete, pričom tento titul získala krajina už po ôsmy krát. Komisia brala do úvahy viacero faktorov, ako napríklad fungujúcu vládu, nízku úroveň korupcie, slobodu šírenia informácií, podnikateľské prostredie, susedské vzťahy či dokonca akceptovanie práv ostatných. Že to nie je len na papieri, ale aj v reálnom živote, potvrdzuje aj fakt, že demokraticky zvolená premiérka sa otvorene priznala k homosexualite. Obyvatelia sú spokojní so životom, sú hrdí na to, že sú Islanďania. Národné povedomie je však také vysoké, že takmer všetci vedia, že mierovou cestou, komunikáciou, spoluprácou a podporovaním dosiahnú oveľa viac než vyvolávaním neustálych konfliktov.

Island

Druhou najpokojnejšou krajinou za minulý rok bol Nový Zéland, za ním nasledovalo Portugalsko, Rakúsko a Nemecko. Len tak pre zaujímavosť, Slovensko sa ocitlo na 24. mieste zo 163 krajín. Kto sa však ocitol na opačnom konci rebríčka? Smutné prvenstvo drží Sýria, v ktorej stále neutíchajú vojenské konflikty. Najkonfliktnejšími regiónmi na svete je Stredný Východ, ku ktorému sa pripája Severná Afrika.

Podľa správy násilie v krajinách, ktoré sa umiestnili na posledných 10 miestach rebríčka vzrástlo až o 37% v porovnaní s 3% nárastom v desiatich najmierumilovnejších krajinách.

Ak vás zaujímajú podrobnejšie výsledky tejto správy a chcete sa pozrieť na to, ako skončilo Rusko, USA či naši susedia, môžete nakuknúť do interaktívnej mapy Global Peace Index.

Iceland: Svartifoss CascadeA Island, jednoznačný víťaz krajiny, v ktorej by chcela žiť väčšina zdravo uvažujúcich ľudí? Možno by sme si mohli brať príklad z tohto nezvyčajného štátu. Nenadávať na miesto, kde žijeme, ale pokúsiť sa ho zmeniť. Veď je to v rukách každého z nás!

Do mesta Reykjavik na Islande sa môžete dostať letecky už za 154 €. Kliknutím na tento odkaz, si môžete pozrieť viac akciových leteniek do Reykjaviku a rôznych iných destinácii.

Pozri aj: Islandské ilustrácie plné čierneho humoru búria verejnosť, no ak ich neuvidíte, spravíte chybu

curiosity.com
0
Komentovať (0)