Foto: Pexels

Naúčtovali mu o 0,24€ viac, súdny proces nakoniec po rokoch vyhral.

Šesťdesiatročný indický právnik Tungtath Čaturvedí sa 23 rokov súdil kvôli predraženému cestovnému lístku na vlak, za ktorý v roku 1999 zaplatil v prepočte o 0,24€ viac. Minulý týždeň spotrebiteľský súd rozhodol v jeho prospech a prepravná firma mu musí zaplatiť čiastku aj s úrokmi a odškodnením, informuje BBC.

Poškodený Čaturvedí cestoval v indickom štáte Uttarpradéš z Mathury do Murádábádu, keď mu zamestnanec železníc v pokladni naúčtoval 90 namiesto 70 rupií (asi 1,10€ namiesto 0,86€) za dva lístky, ktoré stáli 35 rupií (asi 0,43€) za kus.

Čaturvedí na chybu upozornil, ale nedočkal sa nápravy. Rozhodol sa na prepravnú spoločnosť a dotyčného zamestnanca podať žalobu na spotrebiteľský súd v Mathure. Súdny spor trval dlho aj kvôli tomu, že indický súdny systém je preťažený. Čaturvedí sa zúčastnil 120 súdnych pojednávaní. „Čas a energia, ktoré som pri boji v tomto prípade stratil, nejdú vyčísliť peniazmi,“ povedal.

Odškodné mu nevynahradí „psychické muky“

Minulý týždeň Čaturvedímu prisúdili nárok na odškodné 15-tisíc rupií (asi 182€) a spoločnosť mu do 30 dní musí navyše vrátiť  osudných, navyše zaplatených 20 rupií navýšených o 12 percent za každý rok medzi rokmi 1999 a 2022.

Čaturvedí uviedol, že odškodné mu  nevynahradí „psychické muky“, ktorými si musel počas rokov prejsť. V súdnom spore pokračoval napriek výzvam rodiny, ktorá ho označovala za stratu času.

„Nejde o peniaze. Celý čas išlo o boj za spravodlivosť a boj proti korupcii. Stálo to za to. A pretože som sám advokát, nemusel som nikomu platiť, ani platiť výdavky za cestu,“ povedal Čaturvedí s tým, že verí, že jeho prípad bude inšpiráciou pre iných.

„Človek sa nemusí vzdať len preto, že boj vyzerá ťažko,“ dodal advokát.