reprofoto: screen YouTube

Býčie zápasy sú stále veľmi spornou záležitosťou, ktorá v Španielsku pretrváva už niekoľko rokov.

Keď sa povie slovné spojenie býčie zápasy, asi väčšine napadne Španielsko, ktoré sa týmto nebezpečným športom preslávilo. Rokmi však popularita tohto športu klesá a stáva sa z neho sporná záležitosť, kde sa ľudia rozdeľujú do dvoch skupín.

Nedávny incident, v ktorom figuroval 39-ročný Morante de la Puebla, len pridal ďalší dôvod, prečo sa mnohí snažia bojovať proti tomuto športu. Na festivale v aréne Real Maestranza v Seville bol natočený zápas Moranteho, ktorý si za pár dní vyslúžil milióny zhliadnutí.

Vo videu môžete vidieť býka, ktorý má na sebe štyri banderillas, pestrofarebné špicaté palice, ktoré sa matadori používajú. Predtým, ako matador býka zabije, vytiahne vreckovku a utrie mu slzy z tváre. Presne toto bol akt, za ktorý je Morante de la Puebla odsúdený obrovským množstvom ľudí.

Popri tomto športe sa totižto ľudia rozdeľujú na dve skupiny. Niektorí hovoria, že by sa mal šport zrušiť kvôli bezcennému týraniu zvierat. Naopak, druhá skupina tvrdí, že sú súčasťou tradícií a kultúry v krajine a rozhodne by mali ostať povolené. Ľudia, ktorí zastávajú túto myšlienku, matadora obhajujú a tvrdia, že zotretie sĺz z tváre je spôsob, ako prejaviť zvieraťu úctu. Robia to tak mnohí známi matadori.

Ako uvádza portál Ladbible, na túto tému sa vyjadrila aj Silvia Barquero Nogales, predsedkyňa strany Spain’s Animalist Party Against Mistreatment of Animals (PACMA). Povedala: „Len zlomyseľný človek by dokázal mučiť zviera, pokým mu netečie krv po nohách dolu na zem a následne mu utrie tvár vreckovkou. Matador len zakrýva svoj nedostatok empatie. Sme za zrušenie býčích zápasov.“

Mnohí ľudia sa stotožňujú s názorom strany PACMA a označujú matadora za sadistického a pokryteckého človeka, ktorý po tom, ako zdanlivo prejavil súcit so zraneným býkom, ho jednoducho zabil. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny človek v tejto problematike patrí, býčie zápasy sú nebezpečným športom, v ktorom sa ohrozuje zdravie nielen zvieraťa, ale takisto aj človeka.

Príkladom je aj Francúz Sebastian Castella, ktorý bol minulý rok počas predstavenia v Madride napadnutý býkom. V šokujúcich záberoch bolo vidieť, ako bol Castella zrazený na zem a udieraný býkom. Na pomoc mu museli prísť iní matadori, ktorí sa snažili rozptýliť býka. Neskôr bol zabitý a jeho rohy boli prezentované ako „trofej“.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články