Seriál Mr. Robot s Rami Malekom

Seriál Mr. Robot s Rami Malekom, foto: Peter Kramer/USA Network - MoviestillDB.com

Ak vás láka tajomný svet počítačov, tieto filmy by ste si nemali nechať ujsť.

Svet fungovania počítačov fascinuje mnohých z nás. Do jeho vnútra však vidí iba pár vyvolených, ktorí dokážu pomocou svojich počítačov vykúzliť neuveriteľné zázraky. Nahliadnime do ich fungovania pomocou týchto unikátnych snímok. 

Hackeri sú počítačoví špecialisti, ktorí dokonale ovládajú prácu s počítačovým systémom. Na druhej strane však môžu predstavovať aj ľudí, venujúcich sa ilegálnym aktivitám, ktoré narúšajú počítačovú bezpečnosť. Téma hackerstva zaujala aj tvorcov kinematografie, ktorí sa ju rozhodli zachytiť vo svojich dielach.

Vojnové hry / WarGames (1983)

Predstavte si, že by ste pomocou svojho počítača vedeli ovládať svet natoľko, až by ste dokázali rozpútať tretiu svetovú vojnu. Matthew Broderick obľubuje počítačové hry. Náhodou sa mu však pri ich hraní podarí nadviazať spojenie s počítačom, ktorý riadi termonukleárnu vojnu. A v tom sa ozajstná hra iba začína. Zvolí miesta na Zemi, ktoré by mali byť napadnuté nukleárnymi zbraňami. Keď však zistí, čo všetko táto „počítačová hra“ dokáže, musí urobiť všetko preto, aby predišiel katastrofe. Scenáristi sa snažili snímke dodať čo najväčšiu autenticitu tým, že pri jej písaní spolupracovali s viacerými profesionálnymi hackermi. Navyše sa jedná o vôbec prvý film, v ktorom padla zmienka o slove firewall (ochrane pred neoprávneným vstupom).

Sieť / The Net (1995)

Hlavná hrdinka hackerka Angela trávi väčšinu svojho času zavretá doma pred počítačom. Nevychádza vôbec von, svoj život si totiž vybudovala vo virtuálnom svete a počítač sa stal jej pomocníkom. Jej relatívne usporiadaný život naruší dovolenka v Mexiku, počas ktorej stretne sympatického Jacka. Na prvý pohľad nevinný letný románik prevráti Angele život hore nohami. Jack sa totiž snaží ovládnuť svet biznisu pomocou počítačov a Angely. Napokon však sama stráca svoju identitu. Film nám ukazuje, akú moc majú moderné technológie a že často vedia o nás oveľa viac, ako by sme vôbec predpokladali.

23 (1998)

Snímka zachytáva skupinu mladých hackerov, ktorým sa koncom 90. rokov podarí nabúrať do vládnych systémov. Keď si Karl Koch kúpil svoj prvý počítač, úplne mu to zmenilo život. Počiatočná zábavka z hacknutia sa do diskusie ohľadom konšpirácie okolo jeho obľúbenej novely Illuminatus sa premení na porušovanie zákona. Spolu so svojím kamarátom si však začnú svoju obrovskú moc užívať. Film je nakrútený podľa skutočnej udalosti, kedy sa Karlovi Kochovi podarilo nabúrať do vojenských počítačov Spojených štátov a ich tajné informácie predávať KGB. Svojou špionážou sa teda zapojil do Studenej vojny. Napokon ho to všetko však dohnalo až k samovražde.

Swordfish: Operácia Hacker (2001)

Snímka plná hviezdneho obsadenia, v ktorej nechýbajú mená ako John Travolta, Hugh Jackman, Halle Berry alebo Sam Shepard. Špión Gabriel chce uskutočniť víziu svojho ideálneho sveta pomocou zvláštnych metód. Okrem korupcie chce totiž využiť schopnosti jedného z najlepších hackerov na svete. Trestne stíhaný hacker Stanley sa po výhodnej dohode napokon nechá do tohoto diabolského plánu vtiahnuť.

Matrix (1999)

Dnes už jeden z najväčších kultov kinematografie v sebe prelína realitu a virtuálny svet. Neo pracuje v medzinárodnej počítačovej spoločnosti Meta Cortech. Jeho pokojný život v podobe rodiny, priateľov a dobrej práce naruší sen, ktorý mu ukáže, že je jeho život vlastne iba vložený do akéhosi počítačového systému. Jeho myšlienky totiž zostali uväznené v Matrixe. Snaží sa teda dopátrať, kto za tým všetkým stojí. Je to však múdre rozhodnutie? Bratom Wachowskim (dnes už sestrám) sa podarilo vytvoriť jedno z najzásadnejších diel zobrazujúcich svet počítačov a virtuálnej reality.

Mr. Robot (2015)

Seriál, v ktorom sa v hlavnej úlohe Elliota predstavil Rami Malek. Elliot je programátor, ktorý má problémy nadväzovať vzťahy so svojím okolím a jediný jeho kontakt s ľuďmi predstavuje hackovanie sa do ich počítačov. Svoje schopnosti však ukrýva v tajnosti, no napriek tomu si ho nájde a osloví hackerská organizácia, ktorá chce z jeho pomocou zničiť vládu najmocnejších ľudí sveta. Mr. Robot sa navyše pýši svojou presnosťou. Scenáristi totiž pri jeho tvorbe spolupracujú s najväčšími špičkami vo svojom odbore. Seriál sa dočká tento rok už svojej štvrtej série.

Hacker (2016)

Alex, mladý ukrajinský prisťahovalec, sa rozhodne pomôcť svojej rodine, ktorá sa utápa vo finančných problémoch získavaním peňazí ilegálnymi metódami. Spolu s hackerkou Kire sa im podarí vyvolať chaos na finančnom trhu. Tým na seba upozornia verejnosť a rovnako aj postavu Z, ktorá stojí na čele známej hackerskej organizácie Anonymous. Ich hlavným cieľom sa stáva FBI.

Muži, ktorí nenávidia ženy / The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Napínavý thriler z dielne Davida Finchera nám prináša zobrazenie sveta hackerov pomocou krimi príbehu. Finančný reportér Mikael je povolaný jedným z najbohatších mužov Švédska, aby pátral po zmiznutí jeho netere Harriet. Vyšetrovanie ho spojí s hackerkou Lisbeth, ktorej schopnosti sa stanú kľúčovými pri riešení prípadu. Napokon sa im podarí odkryť temné tajomstvá rodiny a odhaliť, ako to napokon so zmiznutím Harriet bolo. Slovenský názov filmu je odvodený z knižnej predlohy Stiega Larssona, kým anglický je vytvorený skombinovaním názvov jej ďalších dvoch pokračovaní.

Sliediči / Sneakers (1992)

Martin Bishop spolu so svojimi kamarátmi vedie pochybný biznis, ktorý im však vynáša množstvo peňazí. Hackujú sa do systémov firiem a spôsobujú im rôzne chyby v systémoch. Následne sa z nich stanú odborníci, ktorí problém za poriadnu čiastku peňazí vyriešia. Plynulú funkciu ich biznisu však naruší práca, ktorú nemôžu odmietnuť. Napokon sa dozvedajú, že si ich vlastne najala mafia a okradnutý matematik hneď po ich krádeži zomrel. Tak sa dostávajú do ohrozenia vlastného života.

Who Am I – No System Is Safe (2014)

Nevýrazný počítačový hacker Benjamin sa spojí s Maxom a jeho kamarátmi, s ktorými spoločne založia hackerskú skupinu Clay. Benjaminovi to značne ovplyvní aj osobný život a konečne sa odtrhne od svojho samotárskeho utiahnutého života. Svetlé chvíle však naruší správa o tom, že sa skupina stáva hlavným terčom Europolu. A z Benjamina sa za krátku chvíľu stane najhľadanejšia osoba na svete.

en.wikipedia.org,sk.wikipedia.org,csfd.cz 
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )