Foto: Medusa Film/Miramax/Pacific Pictures

Aký je ideálny vekový rozdiel medzi partnermi? Dva roky, desať rokov, či žiaden rozdiel?

Hovorí sa, že vek je len číslo a v láske to platí ešte viac. Ak sa totiž zamilujeme, nerobíme to vedome, z vlastnej vôle. Ten pocit sa jednoducho nečakane objaví. Zamilujete sa do pohľadu, do chôdze, do vône a do osobnosti. V takom prípade na veku neraz nezáleží, aj keď okolie s tým nemusí súhlasiť. Týchto 16 filmov dokonale popisuje, ako vyzerá láska s vekovým rozdielom.

Frankie a Johnny, 1991

Aj keď ústrednou témou filmu nie je práve vekový rozdiel, medzi hercami ho jasne vidieť. Frankie (Michelle Pfeifer) je mladé dievča, kým Johnny (Al Pacino) je muž v strednom veku. Johnnyho nedávno prepustili z väzenia a zamestná sa v kaviarni v New Yorku, v ktorej pracuje aj mladá Frankie. Tá sa pokúša pozbierať z neúspešného vzťahu. Napriek výrazným rozdielnostiam sa Johnny zamiluje a aj keď ho Frankie spočiatku odmieta zo strachu z ďalšej bolesti, film je plný romantiky a scén roztápajúcich srdce.

Americká krása, 1999

Burnhamovci majú zdanlivo všetko, o čom len človek môže snívať. Úspešní rodičia s úspešným dieťaťom žijúci v luxuse. Navonok rozdávajú úsmevy na všetky strany, v skutočnosti však pán Lester Burnham nie je šťastný, jeho žena ho prestala zaujímať. Rozhodne sa teda, že nebude len plniť očakávania ostatných, ale je čas plniť si sny. Jeho snom sa však stane mladučká priateľka jeho dcéry.

Zápisky o škandále, 2006

Stalo sa niečo, čo je považované za absolútne neprípustné. Učiteľka (Cate Blanchett) sa zamilovala do svojho študenta. Príbeh sa však komplikuje ešte viac, keď sa do učiteľky zamiluje jej staršia kolegyňa (Judi Dench), ktorá ináč žije osamelý život len s mačkou a ani študenti ju nemajú príliš v láske. Keď zistí, že má románik so študentom, vydiera ju, že všetko prezradí nie len jej manželovi, ale každému.

Lolita, 1962

Tento film má hádam všetko, čo by ste mohli očakávať od produkcie podivného Stanleyho Kubricka. V čiernobielej komédii sa Humbert presťahuje do nového mesta a ožení sa s vdovou. Nemá však záujem o ňu, ale aj o jej nedospelú dcéru Lolitu.

Kodaň, 2014

William sa vydá na výlet do rodiska svojho otca, do Kodane. Okrem krás mesta tu však natrafí aj na čašníčku Effy, ktorá je od neho oveľa mladšia. Ponúkne mu pomoc a napriek vekovému rozdielu sa rozhodnú pátrať po Williamovom dedovi a po jeho minulosti spolu a William zvažuje, či by dokázal pri Effy konečne žiť život zodpovedného dospelého človeka.

Harold a Maude, 1971

Tento príbeh je možno ešte o niečo zvláštnejší než ostatné. 20 ročný bohatý mladík Harold je posadnutý samovraždou, možno aj kvôli despotickej matke, a keď stretne 80 ročnú ženu plnú optimizmu a nadšenia do života, zamilujú sa do seba. Napriek tomu, že ich vzťah je mimoriadne nezvyčajný, je plný lásky a humoru. Aj keď zo začiatku zožal film viac kritiky ako úspechu, neskôr bol považovaný za jednu z najvtipnejších snímok.

Absolvent, 1967

Mladý 21 ročný Ben práve úspešne dokončil školu a rodičia na jeho počesť usporiadajú večierok, kam pozvú aj rodinných priateľov Robinsonovcov. Pani Robinsonová sa pokúša Bena zviesť, ten sa však zamiluje do jej dcéry. Keď sa to pani R. dozvie, razom sa zmení zo zvodnej dámy na nebezpečnú beštiu.

Tak dobre, ako sa len dá, 1997

Hlavnej úlohy trochu otravného spisovateľa sa ujal charizmatický Jack Nicholson a napriek tomu, že mal vo filme 60 rokov, zamiloval sa do čašníčky Carol takmer o polovicu mladšej. Carol je výnimočná v tom, že bravúrne zvláda jeho podrezaný jazyk a nálady. Háčik je v tom, že má syna, ktorý je chorý. Bude ich príbeh ako vystrihnutý z románu?

Posledné tango v Paríži, 1972

Film je mimoriadne kontroverzný, keďže vyobrazuje príbeh muža, ktorému nedávno zomrela žena, spáchala samovraždu. Napriek tomu má však pomer s oveľa mladšou Francúzskou Jean, ktorá sa bude čoskoro vydávať. Film je plný erotických scén, vyjadrujú však ľudské zúfalstvo a túžbu po dotyku.

Predčítač, 2008

Tento príbeh je o chlapcovi menom Michael, ktorý ochorel a v najťažších chvíľach mu pomohla staršia žena Hanna. Keď vyzdravel, vrátil sa, aby jej poďakoval. Z ich stretnutia sa však vyvinul intenzívny vášnivý vzťah, v ktorom chlapec žene pred každým milovaním číta príbehy. Hanna však zrazu zmizne a Michael ostane opustený a nešťastný. Opäť sa stretnú o osem rokov neskôr, keď Hannu dobehne minulosť a súdia ju za vojnové zločiny.

Stratený v preklade, 2003

Americký herec v strednom veku Bob a mladá vydatá žena taktiež z Ameriky, sa náhodne stretnú v Tokiu. Obaja sú stratení vo veľkom svete a napriek vekovému rozdielu v sebe nájdu potrebnú oporu. Okrem toho obaja trpia nespavosťou a to všetko ich spája ešte viac.

La Pianiste, 2001

Opäť sa dostávame k téme, kedy sa staršia učiteľka bezhlavo zamiluje do svojho mladšieho študenta. Učiteľka klavíra, Erika, však nemala ľahké detstvo a má sadomasochistické predstavy, ktoré by nejedného človeka odplašili a znechutili, podobne ako jej študenta Waltera. Ten ju má síce rád, dokáže sa však s jej temnou stránkou vyrovnať?

Manhattan, 1979

Rozvedený Issac sa zamiluje do študentky Tracy. Issac si je ale vedomý toho, že medzi ním a študentkou to predsa nemôže fungovať, zblíži sa preto so ženou svojho veku. S ňou však nedokáže byť šťastný a príde na to, že Tracy bola predsa len tou pravou láskou, ktorá ho milovala napriek všetkým chybám.

Tri farby: červená, 1994

Dielo je súčasťou trilógie o mladej modelke Valentine, ktorá sa vo Švajčiarsku zoznámi so starším sudcom, ktorého záľubou je načúvať rozhovorom cudzích ľudí. Vznikne medzi nimi zvláštne puto, ktorého význam budete musieť rozlúštiť vy.

Krátky film o láske, 1988

Film vyobrazuje zvláštne puto medzi staršou ženou a chlapcom, ktorý ju potajomky pozoroval z okna. Rozdiely medzi nimi sú väčšie než len vek. Ona je zrelá žena, ktorá už neverí na lásku a nie je naivná, ako jej mladý pozorovateľ. Neskôr si aj on uvedomí, že do nej nebol zamilovaný, ale bola len jeho fantáziou.

Malena

Keď v roku 1941 prebiehala 2. svetová vojna, mladý Renato mal iba 13 rokov. Napriek vojnovému konfliktu, Renatova dedina si žila pokojne. Všetko sa ale zmenilo, keď do dediny prišla krásna mladá vojnová vdova(Monica Bellucci), ktorá okamžite zaujala všetkých mužov, ako aj všetky ženy. Vďaka nej Renato začína získavať mnohé životné skúsenosti, o ktorých dovtedy ani len nesníval.

Videli ste aj vy film, kde bol medzi postavami vekový rozdiel? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Nemravné, šteklivé no aj romantické. 10+ najlepších filmov o prostitúcii, ktoré jednoducho musíte vidieť

thecinemaholic
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy