Foto: facebook.com (Brix Arcana)

Príbeh opisujúci rituálny spôsob mučenia známy ako krvavý orol. Bol skutočný alebo ide iba o výmysel spisovateľov?

Krvavý orol priniesol človeku, ktorý ho podstúpil, istú a hlavne nepredstaviteľne bolestivú smrť. Chrbát sa rozrezal a rebrá sa otvorili, ako dvierka na klietke. Nasledovali pľúca a vnútornosti. Po takomto zásahu telo vyzeralo, akoby malo krídla. Nie je to nič, čo by chcel ktokoľvek z nás dobrovoľne podstúpiť. Vikingovia boli pravdepodobne presvedčení o inom. V histórií nájdeme nejedného človeka, ktorého osud bol spečatený takýmto spôsobom. Väčšinou sa však nešlo o bežných roľníkov. 

Vikingovia neprichádzali do miest, ktoré si chceli podmaniť v čarovnej žiare či na dúhe. Vieme, že sa išlo o jeden z barbarských národov s netradičnými praktikami, neraz zverskými. Verí sa, že nepriateľov počas dobývania nových území mučili v mene svojho boha Odina. Z množstva rôznych spôsobov, ako umučiť človeka patrí krvavý orol medzi jeden z najbolestivejších spôsobov vôbec.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa VIKINGS (@historyvikings),

Najskoršia zmienka o použití tejto techniky by mala siahať až do roku 867. Počiatok nájdeme v období pár rokov pre týmto momentom, kedy sa Aella, kráľ Northumbrie (dnešného Severného Yorkshiru, Anglicko) stal obeťou pomstychtivého útoku Vikingov. Bol totižto zodpovedný za smrť lídra Ragnara Lothbroka, ktorého hodil ho do jamy plnej živých hadov.

V mene pomsty roku 865 napadli územie Anglicka synovia Lothbroka. Najobávanejší Ragnarov syn, Ivarr Bezkostý vzal do rúk zodpovednosť za patričné potrestanie vraha svojho otca. Rovnaká smrť, akou zomrel sa mu nezdala dostatočným trestom. Túžil po tom, aby bol Aella výstrahou pre tých, čo sa rozhodnú odporovať. Odsúdil ho preto na smrť krvavým orlom.

Bádatelia v súčasnosti polemizujú o tom, akým spôsobom Vikingovia praktizovali túto metódu a či vôbec. Niet divu, dnešný človek si len ťažko vie predstaviť, že mučenie na takej úrovni niekedy existovalo. Či ide o výmysel literatúry alebo o skutočnosť, rituál patrí skôr medzi tie, ktoré podvihnú žalúdok.

Ruky a nohy boli pochopiteľne precízne priviazané, aby obeť nemala možnosť ujsť, či brániť sa pohybom. Následne vykonávateľ rozsudku začal rezať od kostrče smerom hore, k hrudnému košu. Rebrá boli jedno po druhom oddelené sekerou a vyvrátené smerom von. To ponúklo pohľad na vnútornosti. Obeť bola pri plnom vedomí počas celej procedúry. Následne sa k rebrám pridali aj pľúca a mučiteľ tak obeti vytvoril na chrbte útvar pripomínajúci krídla.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa bobby mcglynn (@bobby_mcglynn),

Kráľ Aella nebol jediným panovníkom, ktorého postihol takýto osud. Podľa tvrdení bádateľov nájdeme v histórií ďalšie osoby na území Severného Anglicka, Írska a Francúzska, ktoré boli usmrtené rovnako. Patrí medzi nich napríklad kráľ Edmund Anglický, taktiež obeť Ivarra Bezkostého. Dvoma hlavnými dôvodmi, prečo sa Vikingovia rozhodli pre takýto čin, bol spôsob obety pre boha Odina a druhá, viac vierohodná, dostatočný trest pre bezcitné indivíduá.

Podľa literárnych zdrojov obete krvavého orla zomierali v rozmedzí rokov 800 až 1000. Autori boli pri popise techniky veľmi precízni. Je samozrejmé, že niekto metódu v minulosti vyskúšal na základe krvavých detailov, ktorými je opisovaná. Jeden z dánskych historikov, Saxo Grammaticus popisuje rituál len ako vyrezanie orla do chrbta. Ďalšie detaily boli pridané až neskôr a kombinované tak, aby bolo dosiahnutý čo najväčší horor.

Medzi ďalšie krvilačné metódy patrí „visiace mäso“. Technika, pri ktorej šlo presne o to, čo predstavuje jej názov. Vikingovia prepichli päty obete, cez diery pretiahli laná a následne zavesili telo dole hlavou. Nielenže bola bolesť v prepichnutých pätách neznesiteľná, všetka krv z tela prúdila smerom dolu a to tiež nebolo dvakrát príjemné.

Pri metóde zvanej „smrtiaca prechádzka“ mučiteľ rozrezal brušnú dutinu obete a vytiahol pár orgánov von s tým, že ich držal počas toho, ako obeť kráčala okolo stromu. Asi netreba opisovať, čo nasledovalo potom. Isté je, že obeť bolo treba po smrti od stromu skôr odmotať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Viking Life (@the_viking_life_),

Či už je reč o krvavom orlovi alebo iných spôsoboch mučenia, je jednoznačné, že Vikingovia vedeli ako na to, keď išlo o zastrašenie nepriateľov. Pokiaľ boli skutočnosťou, ponúkajú nahliadnutie do krvavej minulosti. V prípade, že sa jednalo len o povery, naďalej boli ideálnou metódou rozširovania obrovského strachu medzi ľuďmi.

Metódu mučenia krvavý orol ste mohli vidieť aj v populárnom seriáli Vikingovia:

allthatinteresting.com
Príbehy
0
Komentovať (0)