Foto: MGM Television

Ľuboš Belko / / Film
Máte radi seriály?

Isteže máte, inak by ste neotvorili tento článok. Otázkou však je, ktorý žáner vám vyhovuje najviac? Nuž štatisticky väčšina ľudí inklinuje k sitcomom. Krátke epizódy, „našlapaný“ dej a kvalitný humor si dokážu zabezpečiť pozornosť divákov na celé roky. Zábavným faktom je, že tie, v ktorých vystupujú skutoční herci sa na obrazovke udržia „len“ niečo okolo desiatich sérií, čo väčšinou predstavuje desať rokov natáčania. Typickým príkladom sú Priatelia, Ako som spoznal vašu mamu či Frasier.

Omnoho dlhodobejšej popularite sa tešia kreslené seriály. Ako príklad tento fakt dosvedčujú Simpsonovci s 29 sériami, Griffinovci so 16 sériami či South Park s 21 sériami. Avšak sú to aj seriály, ktoré vynikajú niečím iným, ako humorom. Tentokrát nehovoríme o dramatickej fikcii. Ide o historické seriály založené na skutočných postavách, situáciách či len etapách. Práve zoznam týchto unikátnych a unikátne dobrých seriálov vám prinášame dnes.

Vikings

ČSFD: 87%
IMDB: 8,6/10

Vikingovia nie sú historicky najpresnejším seriálom, pretože veľké množstvo udalostí sa tu odohráva na jednej kope vo veľmi krátkom časovom úseku. Seriál sleduje osud hlavnej postavy, vikinga menom Ragnar Lothbrok, ktorý sa podľa legiend pohyboval na hranici mýtov. Celý jeho život nie je doposiaľ objasnený, pretože rôzne pramene zachytávajú udalosti, v ktorých disponoval nadľudskými schopnosťami. Tento seriál je však skutočným unikátom, ktorý by mal každý fanúšik severskej mytológie vidieť.

The Pillars of the Earth

ČSFD: 80%
IMDB: 8,1/10

Historický seriál o anglickom stredoveku – o dobe, ktorá je rovnako ponurá ako je aj romantická. Táto adaptácia románu Kena Folletta je nádherným a jedným z najlepších historických seriálov v hlavnej úlohe s Eddiem Redmaynom.

Boardwalk Empire

ČSFD: 88%
IMDB: 8,6/10

Seriál Boardwalk Empire je zasadený do prostredia historickej mafie, ktorá vyčíňala v kasínách amerického mesta Altlantic City. Príbeh vám poskytne pohľad na najvyššie ale i najnižšie miesta gangov v tejto lokalite a priebeh ich bežných dní, ktoré by obyčajný smrteľník bežnými nenazval ani vo sne.

Peaky Blinders

ČSFD: 91%
IMDB: 8,8/10

Seriál sa odohráva v 20. rokoch v Birminghame a zobrazuje život gangstrov Peaky Blinders, ktorí sa vyznačujú tým, že na svojich klobúkoch nosia žiletky. Seriál vám predstaví krutú, krvavú no bezpochyby aj veľmi pôsobivú kapitolu moderných britských dejín.

American Crime Story

ČSFD: 87%
IMDB: 8,5/10

Zaujímavý seriál z produkcie televízie Fox sleduje priebeh najväčších kriminálnych udalostí v histórií Spojených štátov amerických. Prvá séria sa venovala O. J. Simpsonovi a niesla názov Ľud vs. O. J. Simpson. Notoricky známy príbeh hráča amerického futbalu svojho času otriasol celým národom a v tomto seriáli je zachytený každý jeden podstatný moment kauzy. Ďalšia séria, ktorý vyjde už onedlho sa bude venovať vražde módneho návrhára Gianniho Versace.

Will

ČSFD: 68%
IMDB: 6,9/10

Tento dramatický seriál zasadený do 16. storočia, rozpráva o mladom Williamovi Shakespeareovi, ktorý dorazil do Londýna v roku 1589. Divadlo bolo v tom čase to isté, čo v 70. rokoch predstavovala éra rock ‘n rollu. Nepochopené, vášnivé a originálne. Will je mladý muž, ktorý má svoj sen a túži zmeniť svet svojimi slovami.

Mad Men

ČSFD: 84%
IMDB: 8,6/10

Tento dramatický seriál nie je tak celkom podľa skutočnej udalosti, no ukáže vám chod jednej z najprestížnejších newyorských reklamných agentúr a toho, ako v týchto spoločnostiach kedysi chodilo. Pripravte sa na to, že sánku si budete zo zeme zbierať niekoľkokrát v priebehu série, no sledovanie tohto príbehu skutočne stojí za to. Dej je zasadený do 60. rokov a točí sa okolo riaditeľa Donalda Drapera, ktorý je známy ako veľmi tajomný, no zároveň veľmi talentovaný muž.

Vinyl

ČSFD: 80%
IMDB: 7,8/10

Seriál z produkcie geniálneho a legendárneho režiséra Martina Scorseseho sa odohráva v 70. rokoch a sleduje osud manažéra kapely Rolling Stones. Úžasný a drsný seriál vám ukáže, ako to vyzeralo v zákulisí najväčších rockových kapiel tejto éry a aj to koľko kokaínu sa spotrebovalo pri jedinom vystúpení. Zaujímavý a mrazivý pohľad na 70. roky vás donúti po prvej epizóde dopozerať túto minisériu do úplného konca.

Da Vinci’s Demons

ČSFD: 76%
IMDB: 8,0/10

Seriál ponúka alternatívny pohľad na život jedného z najväčších umelcov, vynálezcov a vedcov všetkých čias. Keďže o jeho živote nevieme tak veľa, ako by sme si priali, tvorcovia pri nakrúcaní seriálu využili značné množstvo fantázie. Napriek tomu je však seriál veľmi autentický a má skutočne pútavý dej. Pokiaľ vás zaujíma život tohto mysteriózneho génia, Da Vinciho démoni vám rozhodne vyčaria úsmev na tvári.

Marco Polo

ČSFD: 77%
IMDB: 8,1/10

Mimo toho, že je seriál zaujímavý práve tým, že istá časť sa natáčala na Slovensku, je zároveň aj veľmi atraktívnym historickým, dobrodružným príbehom. Dej sa odohráva na panovníckom dvore Kublajchána, zakladateľa dynastie Yuan. Hovorí o živote mladého Marca Póla a za svoje krátko dobu vysielania si stihol získať obrovské množstvo fanúšikov.

Pozri aj: Toto je top desiatka najlepších sitkomov všetkých čias. Nájdete medzi nimi aj ten váš?

0
Komentovať (0)