Foto: Unsplash

Počas posledných dní na horách pripadlo veľké množstvo nového snehu.

Vo Vysokých a Západných Tatrách aktuálne platí veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Počas posledných dní tam pripadlo veľké množstvo nového snehu. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

„Veľké nebezpečenstvo hrozí najmä na záveterných stranách hrebeňov pod sedlami, skalnými stenami a na mnohých strmých svahoch, kde je uvoľnenie lavín pravdepodobné už pri malom dodatočnom zaťažení. Obzvlášť na týchto miestach sa tvoria nestabilné krehké dosky, vankúše a preveje z vetrom ubitého snehu,“ upozornil Beťko.

Nebezpečenstvo aj mimo Vysokých Tatier

Zdôraznil, že sa očakáva výskyt stredných aj veľkých spontánnych lavín, a to prevažne prachových z nového snehu. V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z piatich.

Na horách je v piatok oblačno až zamračené, snežiť má najmä na severných a severozápadných návetriach hôr. Fúkať bude veľmi silný vietor, ktorý môže na hrebeňoch hôr v nárazoch dosahovať 135 až 160 kilometrov za hodinu. Teplota sa bude pohybovať od mínus štyroch po mínus 12 stupňov Celzia. „Snežiť bude aj naďalej pri nízkych teplotách,“ dodal Beťko.

Najnovšie články