Foto: pixabay.com

Holandsko je vnímaná ako jedna z najviac tolerantných a najbezpečnejších krajín v Európe.

Aj keď je krajina známa najmä kvôli tulipánom a marihuane, prekvapí vás fakt, že sa tu žije mimoriadne bezpečne. Kriminalita tu dosahuje takú nízku úroveň, že sa zatvárajú väzenia. Okrem toho, Holandsko je mimoriadne ekologické a bojuje za práva zvierat tak, že tu opustené zviera jednoducho nenájdete.

Zločincov je tu tak málo, že väzenia zívajú prázdnotou. Len za posledný rok zavreli brány piatich väzníc a od roku 2009 bolo zavretých ďalších najmenej 27. Niektoré väzenia sa prerábajú na kancelárske priestory, do iných sa rozhodli väzňov dovážať napríklad z Nórska. V septembri v roku 2016 ich doviezli až 240.

V Holandsku žije 17 miliónov obyvateľov, no len 11 600 z nich sa dostalo do väzenia. Na každých 100-tisíc obyvateľov tak pripadá 69 väzňov. Udržiavať otvorené a fungujúce väznice pre tak málo väzňov jednoducho nemá význam. Ako ste si však zrejme domysleli, väzenia predsa museli byť z nejakého dôvodu predtým otvorené, čo znamená, že takýto pokoj tu nepanoval vždy.

unsplash.com

Zmena nastala medzi rokmi 2004 až 2005, keď sa krajina zamerala na to, aby zamedzili dovážaniu tvrdých návykových látok cez medzinárodné letiská, zároveň však prižmúrila oči, pokiaľ išlo o mäkké drogy. Užívanie mäkkých drog domácimi sa neberie ako vážny zločin a úrady sa sústredia skôr na snahu zariadiť, aby bol jedinec opäť schopný byť plnohodnotným členom spoločnosti, než na trestanie.

K tomu, že miera kriminality poklesla prispel aj fakt, že väzni majú elektronické značenie. Každý väzeň je označený a namiesto toho, aby bol zavretý vo väzení, môže chodiť normálne pracovať. Výskum z roku 2008 dokazuje, že k náprave dôjde až u polovice väzňov a tí sa už viac na zlé chodníčky nevrátia. Štatistiky naznačujú, že kriminalita klesá každým rokom. V roku 2011 tu bolo vykonaných 167 100 priestupkov, čo je síce nemalé číslo, ich počet však oproti roku 2010 klesol až o 13 percent.

unsplash.com

Nízka kriminalita má však aj svoje negatívne stránky, na ktoré by ste neboli pomysleli. Spolu so zatváraním väzníc zanikajú aj pracovné miesta. Za posledné roky prišlo o prácu až 2 000 ľudí. Okrem toho, nejeden zdroj tvrdí, že dôvodom zatvárania väzníc nie je klesajúca kriminalita ale fakt, že krajina sa stáva tolerantnejšou a mnoho prešľapov jednoducho prehliada a nevníma ich ako zločin. Mnohí tvrdia, že ide v podstate len o akýsi sociálny experiment zo strany vlády a neberie sa ohľad na tých, na ktorých sú zločiny páchané, keďže sa jednoducho ignorujú.

Čo myslíte, počína si Holandsko v tomto ohľade dobre alebo by malo brať zločiny vážnejšie?

Pozri aj: Bolo by veľké ako pätina Európy. Takto by to vyzeralo, keby bolo na svete iba jedno väzenie

ladbible
Príbehy
0
Komentovať (0)