Ilustračné foto: pxhere.com

Obyvatelia dediny objavili ľadového medveďa na Kamčatke. Environmentálni aktivisti uvádzajú, že za jeho stav môžu klimatické zmeny.

Miestni obyvatelia ruskej dediny polostrove Kamčatka ostali v šoku. Blízko ich obydlí sa totiž pohyboval zúbožený ľadový medveď. Tieto zvieratá sú zvyčajne pre človeka nebezpečné, avšak tento neprejavoval žiadnu agresiu a bol vďačný za to, že mu obyvatelia dali ryby, aby sa mohol najesť.

Prekvapivé bolo, že ľadový medveď sa pohyboval stovky kilometrov od svojho prirodzeného biotopu. Ruské médiá informovali, že vyčerpané zviera putovalo z polostrova Čukotka až do dediny Tilichiki na Kamčatke. Prešiel tak až 700 kilometrov.


Ekológovia predpokladajú, že medveď stratil zmysel pre orientáciu po tom, ako bol odnesený na ľadovej kryhe. Kompetentné úrady už teraz plánujú, že ho prevezú naspäť na Čukotku, do jeho prirodzeného domova. Zviera bude musieť byť uspané a následne prepravené vrtuľníkom.

To, čo sa tu stalo môže byť následkom globálneho otepľovania. Arktické oblasti sa zmenšujú, čím sa vytráca aj oblasť, kde medvede žijú a lovia. Potom hľadajú alternatívne spôsoby ako prežiť a jedným z nich je aj priblíženie sa do miest, ktoré sú obývané človekom.

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články