Matej Mensatoris / / Veda
Práca archeológov je skutočne fascinujúca, no častokrát aj veľmi náročná. Archeológovia dennodenne študujú nové vedecké materiály a historické artefakty, na základe ktorých potom postupne zostavujú...

Práca archeológov je skutočne fascinujúca, no častokrát aj veľmi náročná. Archeológovia dennodenne študujú nové vedecké materiály a historické artefakty, na základe ktorých potom postupne zostavujú skladačku, ako to asi vyzeralo v období pred tisíckami rokov. V roku 2002 sa skupine archeológov podarilo náhodou objaviť čudesné starobylé jaskyne. Tie sú tým, čo v sebe skrývajú, tak unikátne a špecifické, že dovtedajšiu vyskladanú skladačku archeológov sfúkli ako domček z kariet.

Na egyptsko-lýbijskej hranici sa skupina archeológov, ktorí prezerali oblasť v blízkosti archeologickej lokality Wadi Sura rozhodla, že si dá prestávku. Bol sparný a horúci deň, a tak prirodzene hľadali nejaký úkryt. V blízkom pohorí na púšti si všimli niečo ako jaskyne, tak zamierili k ním, aby využili ich tieň na oddych a načerpanie síl.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Keď tam ale prišli, neverili vlastným očiam.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Objavili vyše 5000 jaskynných malieb. Primitívne kresby zobrazujú najmä zvieratá, a tiež ľudí pri love. Jaskyňa bola aj preto pomenovaná „Jaskyňa príšer“ (alebo tiež Wadi Sura II). Maľby historici datujú do obdobia pre 7000 rokmi, teda dávno predtým, ako sa v Egypte objavili prví faraóni.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Archeológovia našli tiež stenu, z ktorej boli značne vyvedení z miery. Na stene objavili stovky odtlačkov dlaní, o ktorých sa z počiatku domnievali, že sú to odtlačky ľudských rúk.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Potom však pri bližšom skúmaní zistili, že malé odtlačky dlaní,  ktoré sa nachádzajú vo väčších dlaniach, rozhodne ľudské byť nemôžu.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Ľudská, resp. detská ruka, sa veľkostne a pomerom proporcií jednotlivých častí ruky významne líši od odtlačkov, ktoré boli nájdené v jaskyni.

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)